Czy lojalność w stosunku do banku się opłaca?
W okresie rekordowo niskich stóp procentowych Polacy szukają sposobów na uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania. Z obserwacji Expandera wynika, że jeśli chcemy mieć dostęp do najlepszych ofert, to musimy zapomnieć o lojalności w stosunku do swojego banku. Instytucje premiują bowiem nowych klientów. W ofertach z oprocentowaniem od 3% zwykle wymogiem jest otwarcie konta, ale w naszym zestawieniu można znaleźć też takie, w których nie jest to wymagane.
Mamy obecnie rekordowo niskie stopy procentowe, które spowodowały, że depozyty bankowe przynoszą bardzo niskie odsetki. Na lokacie bez gwiazdek nie uzyskamy już więcej niż 3%. Równo 3% daje tylko jedna instytucja – Idea Bank. Większość banków zaoferuje nam jednak znacznie gorsze warunki. Średnie oprocentowanie przy okresie półrocznym wynosi zaledwie 1,65%. Bardzo mizernie wyglądają natomiast najgorsze oferty w naszym zestawieniu lokat bez gwiazdek. Dla przykładu PKO BP ma w swojej ofercie lokatę 2-letnią przynoszącą zaledwie 0,3% w skali roku. To mniej niż na dostępnym w tym banku koncie oszczędnościowym. Trzeba jednak dodać, że oprocentowanie będzie znacznie wyższe (1,7%), jeśli na taki okres ulokujemy tzw. nowe środki.
Powyższa oferta to nie jedyny przykład tego, że jeśli ktoś wszystkie swoje oszczędności lokuje w jednym banku, to traci. Banki zamiast doceniać stałych klientów, zachęcają do nielojalności. Często wysokim oprocentowaniem obdarowują tylko nowych klientów. Dla przykładu osoby otwierające konto w Deutsche Banku mogą założyć 2-miesięczną lokatę z oprocentowaniem wynoszącym aż 5%, a ich długoletni klient dostanie na depozycie 3-miesiecznym jedynie 1,28%. W ten sposób banki próbują przyciągnąć do siebie osoby korzystające z usług innych instytucji. Jednocześnie powodują, że dotychczasowi klienci czują się gorzej traktowani, czasami wręcz oszukani. Takie działania są jednak opłacalne dla banków, gdyż przyciągają znacznie więcej nowych użytkowników niż odstraszają starych.
Patrząc na nasze zestawienie ofert z oprocentowaniem od 3% można wywnioskować, że najlepszym sposobem na uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania jest przenoszenie pieniędzy z banku do banku. Dodatkowo zwykle trzeba otwierać konto, a po kilku miesiącach, gdy lokata się skończy, najlepiej je zamknąć. To jednak wymaga niestety dużo zachodu. Trzeba również dodać, że wśród 18 atrakcyjnych ofert jest pięć dostępnych dla wszystkich, a kolejne trzy są co prawda kierowane do nowych klientów, ale nie wymagają korzystania z rachunku w danym banku. Można więc uzyskać atrakcyjne oprocentowanie bez narażania się na formalności związane z otwieraniem i zamykaniem konta, ale konieczna jest zwykle otwartość na usługi innych instytucji niż ta, z której usług korzystamy na co dzień.
Ranking lokat bez gwiazdek na 3 i 6 miesięcy
Ranking lokat bez gwiazdek na rok i dwa lata
Oferty przynoszące zysk od 3% w skali roku niezależnie od okresu
Jarosław Sadowski
Główny analityk firmy Expander