Czy Fed i EBC podniosą w tym tygodniu stopy procentowe?
„Istotnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC. Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25pb (docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej zwiększy się do [5,25%, 5,50%]).
Taka decyzja będzie spójna z treścią Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC, ostatnimi wypowiedziami członków FOMC, a także danymi napływającymi z amerykańskiej gospodarki (por. MAKROmapa z 17.07.2023).
Uważamy, że lipcowa podwyżka zakończy cykl podwyżek stóp procentowych w USA. Oczekujemy, że w komunikacie po posiedzeniu zostanie powtórzony zapis, zgodnie z którym kluczowe z punktu widzenia dalszej polityki pieniężnej Fed będą napływające dane z amerykańskiej gospodarki.
Podwyżka stóp procentowych w USA o 25pb na lipcowym posiedzeniu byłaby zgodna z oczekiwaniami rynku, stąd uważamy, że nie będzie miała ona istotnego wpływu na ceny aktywów.”
Czytaj także: Stopy procentowe w USA bez zmian, na poziomie 5,00-5,25 proc.
Co zrobi EBC?
„Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Oczekujemy, że EBC podniesie stopy procentowe o 25pb. Tym samym stopa refinansowa wzrośnie do 4,25%, a stopa depozytowa do 3,75%.
Dopuszczamy jednak scenariusz alternatywny, w którym EBC podniesie jedynie stopę depozytową, podczas gdy swoje pozostałe stopy procentowe (stopę refinansową oraz lombardową) pozostawi bez zmian. Będzie chciał w ten sposób przywrócić symetryczny korytarz pomiędzy stopą depozytową, a stopami refinansową i lombardową, wyznaczający ramy dla kształtowania się stawki overnight na rynku międzybankowym.
Nasze oczekiwania dotyczące decyzji EBC w tym tygodniu są zgodne z konsensusem rynkowym. Ewentualna decyzja EBC o podniesieniu jedynie stopy depozytowej i pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie może zostać odebrana jako gołębi sygnał, co oddziaływałoby w kierunku spadku kursu EURUSD oraz EURPLN.
Uważamy również, że konferencja po posiedzeniu EBC (w tym ewentualne sygnały dotyczące przyszłych decyzji banku centralnego) będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach.”
Czytaj także: Dlaczego banki centralne w USA i w strefie euro nadal chcą zacieśniać politykę pieniężną?
Jakub Borowski, Główny Ekonomista;
Krystian Jaworski, Starszy Ekonomista;
Jakub Olipra, Starszy Ekonomista.
MAKROmapa, Credit Agricole Bank Polska SA