Czy banki mają wystarczające środki na finansowanie transformacji energetycznej i wydatków zbrojeniowych?

Czy banki mają wystarczające środki na finansowanie transformacji energetycznej i wydatków zbrojeniowych?
Agnieszka Wachnicka, Fot. P. Zalewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Agnieszką Wachnicką, wiceprezes Związku Banków Polskich, która uczestniczyła podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w debacie poświęconej finansowaniu dużych inwestycji infrastrukturalnych rozmawialiśmy o możliwościach kredytowania przez banki transformacji energetycznej i inwestycji w przemyśle zbrojeniowym.

Mówiąc o finansowaniu wydatków zbrojeniowych Agnieszka Wachnicka zwróciła uwagę, że do tej pory tego typu wydatki  odbywały się w głównej mierze ze środków publicznych.

Jednak jej zdaniem obecna sytuacja geopolityczna powoduje, że być może pojawi się możliwość finansowania przemysłu zbrojeniowego przez sektor prywatny na szerszą skalę, w tym też przez banki przy spełnieniu określonych założeń.

Czytaj także: Prezes ZBP o możliwości finansowania gospodarki przez sektor bankowy>>>

Najważniejsze zadanie – transformacja energetyczna

„Przed nami jest też olbrzymia transformacja energetyczna. Mówił o tym choćby wystąpieniu otwierającym EKF minister finansów. Stwierdził on, że tak naprawdę żadne inwestycje w Polsce na większą skalę nie będą możliwe dopóki nie dokona się transformacja energetyczna, bo to jest dzisiaj podstawowy warunek do tego, żeby firmy chciały tu inwestować i należy się z tym całkowicie zgodzić” – zauważyła wiceprezes ZBP i dodała:

„W ciągu najbliższych 5 lat szacuje się wydatki na transformację energetyczną na 850 mld złotych. Do 2040 roku to jest kwota 1,6 biliona złotych.”

Jak zauważyła sektor bankowy chce wziąć aktywny udział w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, ale może się okazać za mały, aby zapewnić całe potrzebne finansowanie.

Czytaj także: Odciążenie sektora bankowego będzie dobre dla gospodarki>>>

Polski sektor bankowy maleje w relacji do PKB

Przypomniała, że wielkość polskiego sektora bankowego w relacji do gospodarki sukcesywnie się zmniejsza, bo sektor bankowy nie rośnie tak szybko jak gospodarka.

Jej zdaniem lukę w finansowaniu będzie mógł zapełnić rynek kapitałowy lub pożyczkodawcy zagraniczni.

Na naszą uwagę, że pożyczki zagraniczne niosą za sobą dodatkowe ryzyko w postaci wahań kursów walut – Agnieszka Wachnicka stwierdziła, że tym bardziej resort finansów powinien precyzyjniej zdefiniować rolę sektora bankowego w polskiej gospodarce, bo w aktualnych realiach banki głównie finansują Skarb Państwa poprzez zakup obligacji, a dodatkowo księgują ogromne koszty rezerw na kredyty walutowe, wakacje kredytowe, inne ryzyka prawne, zamiast powiększać swoje kapitały, które są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego potencjału finansowania potrzeb gospodarki.

Czytaj także: EKF: prezesi banków o szansach i zagrożeniach dla polskiego sektora bankowego>>>

Źródło: BANK.pl