Czekamy na odczyt wzrostu PKB w trzecim kwartale

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.02.150x181W ubiegłym tygodniu swoje komunikaty opublikowały dwa banki centralne: europejski oraz angielski. Ponadto swoje oświadczenie na początku tygodnia wydał Bank Australii, który postanowił zostawić stopy procentowe na rekordowe niskim poziomie 2,5%.

Niepewność w jakim kierunku pójdzie Europejski Bank Centralny trwała aż do ostatniej chwili. Sytuacje dodatkowo podgrzewały niedawne publikacje indeksu cen konsumpcyjnych, które zahaczyły o 4-letnie minima, jednak kolejne dane opublikowane w zeszłym tygodniu złagodziły ten obrazek i dały wsparcie wspólnej walucie. Natomiast gołębie komentarze ze strony FOMC skutecznie powstrzymały dalsze wzrosty na dolarze. Publikacje płynące z Wielkiej Brytanii dały pewne odczucie stabilizacji w gospodarce, lecz inwestorzy okazali się być bardzo ostrożni przed czekającym ich spotkaniem w sprawie polityki monetarnej Banku Anglii, co w efekcie ograniczyło zyski na funcie.

Polski złoty przeżywał perturbacje z uwagi na informacje zza oceanu. Natomiast nasz odczyt koniunktury w przemyśle był korzystny i wykazał wzrost o 2,6 pkt m/m. Dane uspokoiły inwestorów przed oczekiwanym spotkaniem NBP w sprawie polityki monetarnej. RPP jak oczekiwano pozostawiła stopy procentowe bez zmian na poziomie 2,5% oraz dała jasne sygnały, że polityka pozostanie bez większych zmian aż do końca pierwszej połowy przyszłego roku. Gołębie komentarze nieco ograniczyły wzrosty naszej waluty.

W tym tygodniu oczekujemy na publikacje o wzroście PKB za trzeci kwartał oraz poziomie inflacji. Biorąc pod uwagę, ostatnie decyzje podjęte przez Czeski oraz Europejski Bank Centralny rynki mogą okazać się mocno wrażliwe na oczekiwane dane o inflacji.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska