Cyfryzacja bez tajemnic

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

cyberprzestrzen.01.250xW 2013 r. naziemna telewizja cyfrowa zastąpi dotychczas nadawany w Polsce sygnał analogowy. Proces cyfryzacji trwa, zatem musimy już teraz przygotować się na zmiany dotyczące odbioru programów telewizyjnych. Ekspert firmy DIGIB Polska, Bartosz Kononiuk, udziela niezbędnych porad dotyczących zrozumienia procesu i zapoznania się z wszelkimi zasadami nowej emisji cyfrowej.

W dzisiejszych czasach technika cyfrowa otacza nas zewsząd. Niesie ze sobą lepszą jakość, wydajność oraz nowe możliwości. W kontekście cyfryzacji ostatnio bardzo głośno mówi się o telewizji. Aby móc w pełni cieszyć się z nowoczesnych technologii telewizyjnych musimy zasięgnąć niezbędnych informacji dotyczących ich działania:

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?

Jest to nowoczesna technika nadawania cyfrowego, która całkowicie zastąpi tradycyjny sygnał analogowy (nadajniki analogowe zostaną wyłączone nie później niż 31.07.2013 r.). Naziemna telewizja cyfrowa oparta jest na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial). Wdrożenie nowego sposobu nadawania telewizyjnego, stanowić będzie istotny zwrot technologiczny w naszym kraju.

Z jakimi korzyściami wiąże się proces cyfryzacji?

Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej będziemy mieć darmowy dostęp do zdecydowanie większej ilości programów. Jakość obrazu oraz dźwięku ulegnie znacznej poprawie (brak efektu zniekształcenia obrazu występującego w telewizji analogowej, dźwięk w cyfrowej jakości Dolby Digital Plus), otrzymamy dostęp do usług dodatkowych jak przewodnik po programach (tzw. EPG) i napisy ekranowe. Nowoczesna technika nadawania wiąże się z wprowadzeniem telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV High Definition Television), a także możliwością równoległego odbioru kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego). Kolejną zaletą wynikającą z procesu cyfryzacji jest mobilny dostęp do nowoczesnej telewizji na urządzeniach przenośnych np. laptopach i tabletach. Nowy sposób nadawania cyfrowego wiąże się również z korzyściami finansowymi, gdyż stanowi doskonałą alternatywę dla telewizji kablowej lub satelitarnej (np. po nabyciu przystawki do telewizora czyli tzw. set-top boxa nie ponosimy już żadnych dodatkowych opłat).

W jaki sposób możemy przełączyć się na nowy sposób nadawania cyfrowego?

Cyfrową telewizję naziemną możemy odbierać używając tych samych anten, które wykorzystujemy obecnie do odbioru sygnału analogowego (zewnętrzne siatkowe lub kierunkowe – popularnie zwane Yagi, wewnętrzne pokojowe). Dostęp do nowoczesnego obrazu i dźwięku uzyskamy na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy osób, które posiadają telewizory nieprzystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nie muszą rezygnować ze swojego sprzętu telewizyjnego, wystarczy, że nabędą zewnętrzny dekoder, który podłączą do telewizora. Drugą możliwością jest zakup nowego sprzętu z wbudowanym tunerem DVB-T. Należy przemyśleć, która opcja jest dla nas bardziej opłacalna.

Jak uniknąć ryzyka zakupu nieodpowiedniego sprzętu?

Na polskim rynku możemy spotkać się z nieuczciwymi dystrybutorami, którzy oferują swoim Klientom przystawki MPEG-2, które nie będą w stanie wyświetlać obrazu nadawanego w naszym kraju. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę to wsparcie dla treści nadawanych w wysokiej rozdzielczości HD. Niestety część z dostępnych na rynku urządzeń pozwala na odbiór i dekodowanie tylko tradycyjnego (standardowego) formatu SD. Jeśli decydujemy się na zakup dedykowanego odbiornika to warto, poza odbiorem programów telewizyjnych, rozejrzeć się za urządzeniami, które zagwarantują nam odtwarzanie plików multimedialnych tj. zdjęcia, muzyka, filmy oraz pozwolą na nagrywanie pożądanych treści (np. dzięki dyskom podłączonym do portów USB w dekoderze). Urządzenia spełniające wspomniane wytyczne oraz gwarantujące odpowiednią jakość wykonania można nabyć w granicach 150-250 złotych. Warto zatem korzystać z propozycji sprawdzonych firm, takich jak DIGIB Polska.

Źródło: Good One PR