Coraz większy problem z zatrudnieniem osób z Ukrainy. Zastąpią ich pracownicy z Azji?

Coraz większy problem z zatrudnieniem osób z Ukrainy. Zastąpią ich pracownicy z Azji?
Fot. stock.adobe.com/Lina
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zgodnie z medialnymi doniesieniami rząd prowadzi rozmowy z władzami Filipin odnośnie ustalenia zasad współpracy w sprowadzaniu pracowników z tego kraju do Polski. Firmy coraz częściej sięgają po pracowników z Dalekiego Wschodu, ponieważ w sezonie brakuje pracowników z Ukrainy, którzy wybierają pracę w innych krajach Europy Zachodniej.

Coraz większy problem z zatrudnieniem osób z Ukrainy. Zastąpią ich pracownicy z Azji? #cudzoziemcy #Ukraina #zatrudnienie

Według tegorocznego raportu OTTO Work Force 37% pracowników tymczasowych z Ukrainy „rozważa” lub „raczej rozważa” wyjazd do innego kraju niż Polska. Jedynie 16% ankietowanych zadeklarowało, że nie bierze pod uwagę dalszej emigracji zarobkowej. Ankietowani wskazali wyższe zarobki (62%) jako decydujący powód ich wyjazdu. Destynacje, które biorą pod uwagę to głównie Niemcy (40%), Wielka Brytania (15%), Holandia (14%), Norwegia (13%), Włochy (9%) i Francja (8%).

Powody decyzji pracowników tymczasowych z Ukrainy o wyjeździe do pracy do innego kraju niż Polska

 

Konkurencja o pracowników

– Na pewno jest to problem dla naszej gospodarki – dla wielu firm, których działania są oparte na pracy pracowników ze Wschodu. Ogólnie brakuje nam bardzo dużo osób na rynku, mamy problem ze znalezieniem siły roboczej, więc musimy myśleć o tym, co dalej – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force.

Z jednej strony Polska wprowadziła ruch bezwizowy dla Ukraińców, z drugiej coraz większa liczba państw wprowadza ułatwienia w legalnym podejmowaniu przez nich pracy np. Czechy. Dlatego też Polska zmuszona jest do coraz większego konkurowania z innymi państwami w pozyskiwaniu i zatrzymaniu pracowników. Jest to główny powód, dla którego przedsiębiorstwa rekrutujące pracowników rozszerzają poszukiwania o coraz dalej położone rynki jak: Indie, Nepal, Wietnam, czy na Filipiny.

 Pracownicy z Azji ratunkiem?

– Strategia ściągania pracowników z Azji jest jedyną opcją, która podtrzyma naszą gospodarkę, kiedy zabraknie nam siły roboczej z Europy. Dodatkowo, według pracodawców, pracownicy z dalekiego Wschodu łatwo aklimatyzują się w Polsce. Statystyki mówią, że obecnie w Polsce jest około 30 tysięcy pracowników z Azji – ta liczba z pewnością wzrośnie w drugiej połowie tego roku – informuje Tomasz Dudek.

W projekcie pt. „Badania naukowe na rzecz rozwoju usług OTTO Work Force Polska” zrealizowanym w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej Mozart 2017/2018 przebadano 514 pracowników tymczasowych z Ukrainy.

Źródło: OTTO Work Force