Coraz bliżej przełomowej inwestycji firmy Intel w Polsce

Coraz bliżej przełomowej inwestycji firmy Intel w Polsce
żródło: StockAdobe, Ivan Resetnikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska dała "zielone światło" pomocy publicznej dla inwestycji Intela w Polsce - poinformował na briefingu wicepremier minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

„Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. To krok, na który czekaliśmy przez ostatnich kilka miesięcy” – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Dodał, że tego typu procesy trwają zazwyczaj ok. dwóch lat.

„To zaledwie 8 miesięcy, ale również kilka ważnych spotkań w Brukseli, rozmowy w USA w siedzibie Intela w Kalifornii. (…) Teraz kolejne kroki przed nami, ale co najważniejsze (…) ta pomoc publiczna, której udzielimy, to jest ponad 7,4 mld zł w latach 2024-2026. Ta inwestycja jest dzisiaj warta – w pakiecie pomocy publicznej i całości – ponad 25 mld zł” – wskazał.

„To jest największa inwestycja w Polsce od dekad i to +złoto+, o którym wielokrotnie mówiliśmy, czyli półprzewodniki w Polsce będą gwarantowały i lepszy rozwój gospodarczy, i większe bezpieczeństwo” – powiedział Gawkowski.

Polska gotowa przyjąć kolejne inwestycje technologiczne

Wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski dodał, że rozpoczyna się kolejna ścieżka procesowa związana z inwestycją Intela, do której rząd, jak i resort cyfryzacji są dobrze przygotowani.

„Możemy formalnie rozpocząć przygotowanie do złożenia notyfikacji Komisji Europejskiej. (…) Jednocześnie możemy rozpocząć formalną procedurę w ramach Rady Ministrów i do tego tez przez ostatnie miesiące się przygotowywaliśmy” – powiedział Standerski.

„Dlatego jeszcze dzisiaj zwołamy posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który pracuje już od kilku miesięcy i materiały na ten zespół są już gotowe” – dodał.

Wskazał, że w ramach zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych zostaną ustalone procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej. Zespół pracował w gronie: minister finansów, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, minister rozwoju i technologii, minister spraw zagranicznych, minister infrastruktury, ministra funduszy i polityki regionalnej oraz prezes UOKiK.

„Proces będzie wyglądał następująco – ogłaszamy projekt uchwały rady ministrów o pomocy publicznej i czekamy na opinię w ramach zespołu, a następnie wkraczamy na rządową ścieżkę legislacyjną. Dzięki podjęciu kroków, które na roboczo ustaliły już część i wątpliwości i kwestii organizacyjnych, to ścieżka rządowa będzie sprawna” – powiedział Standerski.

Potem nastąpi przejście do punktu związanego ze złożeniem notyfikacji za pośrednictwem UOKiK, czyli przyjęcie uchwały w sprawie pomocy publicznej przez radę ministrów.

„Po formalnym potwierdzeniu notyfikacji przez Komisję Europejską będzie możliwość podpisania umowy z firmą Intel” – powiedział Standerski.

Wskazał, że proces powinien zamknąć się do końca roku, dodając, że dzięki pracy dotyczącej prenotyfikacji, Polska jest gotowa przyjąć inne duże inwestycje dotyczące nowoczesnych technologii i szybko przeprowadzać procesy z nimi związane.

Intel ze statusem otwartej unijnej fabryki?

Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie także przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej.

Z uwagi na wartość przedmiotu umowy niezbędne będzie zaopiniowanie jej przez Prokuratorię Generalną. Trwają już robocze prace pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Prokuratorią.

W połowie 2016 roku Intel poinformował, że planuje budowę w Polsce zakładu integracji i testowania półprzewodników o łącznej wartości 4,6 mld USD. Fabryka mogłaby stworzyć 2 tys. miejsc pracy. Na lokalizację zakładu wybrano okolice Wrocławia. Podczas piątkowej konferencji wiceminister Standerski informował, że we Wrocławiu mieszkają już pracownicy Intela.

Inwestycja firmy Intel w Polsce ma w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomóc stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Ma to być również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Na początku września resort cyfryzacji wysłał do wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel, w związku z planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

Źródło: BANK.pl