Co zmienia brexit?

Co zmienia brexit?
Brexit Fot. stock.adobe.com/tanaonte
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
31 stycznia 2020 rok jest ostatnim dniem obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Tego dnia do obiegu wchodzą trzy miliony pamiątkowych 50-pensowych monet upamiętniających brexit z napisem: "Pokój, dobrobyt i przyjaźń ze wszystkimi narodami"

#Witold Gadomski: Po okresie przejściowym obywatele UE będą potrzebowali wiz wjazdowych do Wielkiej Brytanii, jeśli zamierzają tam mieszkać przez dłuższy czas, studiować lub pracować #Brexit

Nie znaczy to jednak, że 1 lutego powróci granica celna między Wyspami, a Kontynentem, a towary zostaną obłożone cłami lub zakazami wjazdu.

Umowa handlowa będzie negocjowana do końca roku 2020, a jeśli nie zostanie zakończona, prawdopodobnie okres przejściowy będzie przedłużony.

Brexit pobudzi brytyjską gospodarkę?

Wielka Brytania będzie też mogła zacząć negocjacje handlowe z innymi krajami i zawierać porozumienia dotyczące zasad handlu towarami i usługami. Jako członek Unii Europejskiej nie mogła prowadzić  negocjacji  z takimi krajami jak USA i Australia, które dla jej gospodarki są ważne.

Zwolennicy Brexitu uważają, że swoboda w ustalaniu własnej polityki handlowej pobudzi brytyjską gospodarkę.

Na razie bez zmian

W okresie przejściowym nie zmienią się zasady podróży między Wyspami, a Kontynentem. Oznacza to, że Polacy będą mogli wjeżdżać do Wielkiej Brytanii legitymując się tylko dowodem osobistym.

Wzajemnie akceptowane też będą prawa jazdy, a także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Obywatele Unii Europejskiej będą mogli nadal mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach jak dotychczas i to samo dotyczy Brytyjczyków, mieszkających i pracujących w Unii Europejskiej.

W okresie przejściowym Wielka Brytania będzie nadal wpłacać dotychczasowe sumy do budżetu UE, a w zamian programy finansowane przez Unię w dalszym ciągu będą obejmować wielką Brytanię. Co więcej, będzie musiała przestrzegać przepisy unijne, choć już nie będzie miała wpływu na ich kształtowanie.

Komisja Europejska będzie mogła wnieść przeciwko Wielkiej Brytanii oskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Wielka Brytania nie będzie też reprezentowana w pracach urzędników unijnych dotyczących decyzji, które produkty mogą być sprzedawane na wspólnym rynku i na jakich warunkach.

Wizy i problemy 3 mln Europejczyków

3 mln obywateli UE zamieszkałych w Wielkiej Brytanii ma czas do czerwca 2021 r. na uzyskanie statusu osoby osiedlonej, który pozwala im pozostać w Wielkiej Brytanii na dotychczasowych zasadach. Aby status taki uzyskać muszą wykazać, że mieszkają w Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat.

Ci, którzy mieszkają krócej mogą ubiegać się o status przejściowy (pre-settled status), który daje prawo do mieszkania i pracy w Wielkiej Brytanii przez okres do pięciu lat. Aby go  uzyskać muszą przybyć do Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli do końca 2020 roku.

Po okresie przejściowym obywatele UE będą potrzebowali wiz wjazdowych do Wielkiej Brytanii, jeśli zamierzają tam mieszkać przez dłuższy czas, studiować lub pracować. Wjazd bez wizy będzie możliwy przy pobytach krótszych niż 90 dni.

Źródło: aleBank.pl