Co wpłynęło na rakietowe wzrosty pożyczek pozabankowych w lipcu?

Co wpłynęło na rakietowe wzrosty pożyczek pozabankowych w lipcu?
Fot. stock.adobe,com / Margo_Alexa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W lipcu 2023 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 1 249,0 tys. nowych pożyczek o wartości 1,289 mld zł. W lipcu 2023 r., w porównaniu do lipca 2022 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o (+66,7%). Natomiast w ujęciu liczbowym udzielono o (+308,6%) pożyczek więcej, poinformował BIK.

W lipcu 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku, najwyższe dynamiki odnotowały pożyczki niskokwotowe z przedziału do 500 zł (+733,7%) w ujęciu liczbowym oraz (498,3%) w ujęciu wartościowym.

Pożyczki niskokwotowe do 1 tys. złotych stanowiły 66,8% łącznej liczby udzielonych pożyczek w lipcu 2023 r. Udział wartościowy wynosił 20,4%.

Najsłabiej wypadają pożyczki z przedziału 3 000 –  5 000 zł. W ujęciu liczbowym firmy pożyczkowe udzieliły ich więcej o (+91,6%) w porównaniu do lipca 2022 r., a w wartościowym (+31,3%). Pożyczki te stanowiły 6,2% liczby oraz 17,2% wartości pożyczek udzielonych w lipcu 2023 r.

Czytaj także: Zmiany w ustawie dotyczącej przeciwdziałania lichwie oraz inflacja wpłynęły na rynek pożyczek pozabankowych

Skutki zmian w przepisach dotyczących przeciwdziałania lichwie

Lipcowe, tak wysokie wzrosty, są w dużej części następstwem wejścia w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, w wyniku której z dniem 18 maja br. zaraportowały transakcje firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK. Równocześnie, firmy dotychczas współpracujące z BIK, przekazały transakcje wcześniej nieraportowane.

W szczególności wzrost liczby udzielonych pożyczek wynika z pożyczek udzielonych na zakupy w Internecie, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat.

W okresie styczeń – lipiec 2023 r. firmy pożyczkowe udzieliły 4,136 mln pożyczek – wzrost o (+100,0%) w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r, na łączną kwotę 6,686 mld zł (+29,5%).

Średnia wartość nowo udzielonej w lipcu 2023 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 1 417 zł i była o 39,4% niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w lipcu 2022 r.

 Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są w sekcji Analizy rynkowe BIK.

Sprzedaż pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe*

tabele, pożyczki pozabankowe, lipiec 2023
Źródło: BIK

* Informacje statystyczne przedstawione w materiale wynikają z aktualnego stanu bazy danych BIK, która opiera się na danych przekazywanych BIK przez instytucje pozabankowe, w tym największe firmy pożyczkowe w Polsce, raportujące do BIK, z wyłączeniem odroczonych płatności.

Nie wszystkie działające w Polsce firmy pożyczkowe raportują obecnie do BIK, jednak na podstawie informacji branżowych, BIK szacuje, że posiada dane o więcej niż połowie rynku pożyczkowego. Dane gromadzone w bazie BIK mogą być przedmiotem aktualizacji przez instytucje finansowe, które są ich właścicielami.

BIK zastrzega, że taka aktualizacja może obejmować również dane historyczne, objęte już publikowanymi informacjami, co może spowodować zmianę wartości danych historycznych.

BIK dokłada wszelkiej staranności, by dane BIK używane do przygotowania opracowania, były kompletne i aktualne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje biznesowe podejmowane na podstawie niniejszych informacji.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK