Co Polacy wiedzą o dziedziczeniu długów?

Co Polacy wiedzą o dziedziczeniu długów?
Fot. stock.adobe.com / FON's Fasai
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawie jedna trzecia Polaków twierdzi, że ich zobowiązania w przyszłości mogą przejść na spadkobierców. Jednocześnie 44,9 proc. badanych, który zabezpieczyli finansowo bliskich, wskazuje, że w przypadku ich śmierci wysokość zabezpieczenia finansowego będzie mniejsza niż połowa rocznych dochodów, czytamy w informacji prasowej ZPF.

Oto najnowsze wyniki cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, które Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) prowadzi wspólnie z Instytutem Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Tym razem Polacy zostali zapytani w badaniu o kwestie związane z dziedziczeniem zobowiązań po ich śmierci.

Dziedziczeniu podlega nie tylko majątek, ale również zobowiązania

W badaniu 56,7 proc. ankietowanych Polaków odpowiedziało, że nie posiada zobowiązań, a więc w ich przypadku nie istnieje ryzyko, iż spadkobiercy będą musieli je spłacać.

Z kolei 11,8 proc. badanych wskazało, że posiadane przez nich zobowiązania są zabezpieczone polisą ubezpieczeniową – oznacza to, że w przypadku śmierci ubezpieczyciel pokryje pozostałą do spłaty część kredytu.

Jednak 31,5 proc. ankietowanych Polaków stwierdziło, że posiadają zobowiązania, które mogą obciążyć spadkobierców.

Marcin Czugan, Prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

– Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami dziedziczeniu podlega nie tylko majątek, ale również zobowiązania.

Taka sytuacja może więc w przyszłości stanowić poważny problem dla rodziny zmarłego, zwłaszcza gdy spadkobiercy nie są przygotowani na spłatę długów lub nawet nie wiedzą o ich istnieniu – mówi Marcin Czugan, prezes ZPF.

1 grafika dziedziczenie długów
Źródło: ZPF

Ekspert przypomina także, że spadek, w tym zobowiązania, może być dziedziczony przez wszystkich krewnych, zgodnie z obowiązującym prawem – oznacza to, że np. odrzucenie spadku przez jedną osobę powoduje jego przejście na kolejne, według hierarchii dziedziczenia.

Dlatego warto przekazać bliskim pełną wiedzę na temat własnych zobowiązań i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Czytaj także: Wielomilionowe spadki z USA dla Polaków

Wysokość zabezpieczenia finansowego bliskich

W badaniu Polacy zostali zapytani również o wysokość zabezpieczenia finansowego, którą pozostawiliby bliskim w przypadku swojej śmierci.

Ankieta pokazała, że wśród ankietowanych, który zabezpieczyli swoich bliskich, 44,9 proc. pozostawi zabezpieczenie, które nie przekracza połowy ich rocznych dochodów.

Z kolei 27,1 proc. odpowiedziało, że wysokość tego zabezpieczenia mieści się w granicach 50-100 proc. rocznego dochodu, a 28 proc. wskazało, że jest ono wyższe niż roczny dochód.

2 grafika dziedziczenie długów
Źródło: ZPF

Czytaj także: Spadek z długami: kiedy, mimo wszystko, warto go przyjąć?

Sytuacja na rynku consumer finance. Cykliczne badanie ZPF i IRG SGH

Pytania związane z dziedziczeniem zobowiązań zostały zadane w ramach cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”. Projekt jest realizowany od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH.

Polacy są pytani o szereg czynników, jak np. sytuacja finansowa, prognozy wydatków, oszczędności, ocena kondycji gospodarczej w Polsce.

Efektem badania jest Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF), który pokazuje aktualne nastroje konsumentów.

Czytaj także: Spadek. Nie masz dzieci? − koniecznie sporządź testament

Źródło: Związek Przedsiębiorstw Finansowych / ZPF