Chiny: rząd wzmocni gospodarkę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Danych makro jest dzisiaj niewiele, zresztą to i tak mała strata, bo tuż przed czwartkowym posiedzeniem EBC mało kto zawraca sobie nimi głowę, zwłaszcza w Europie. Poranne dane o produkcji przemysłowej w Niemczech wypadły dobrze, ale rynki na nie nie zareagowały. Z ważniejszych danych europejskich pojawi się jeszcze PKB za IV kwartał w strefie euro, ale też nie powinien mieć większego wpływu na nastroje w Europie. Euro czeka na decyzje Mario Draghi.

Oczywiście, świat nie kończy się na EBC, i gdyby gospodarka dała jakiś mocniejszy sygnał dotyczący swojej kondycji, Europa też musiałaby się obudzić. Dzisiaj jednak jej to raczej nie grozi. Stary Kontynent żyje teraz w cieniu Chin, które ogłosiły zaskakująco słabe dane o eksporcie i imporcie. Optymizm trochę siadł, ale nie za bardzo, bo dane mogą być zniekształcone długimi obchodami chińskiego Nowego Roku, a poza tym rząd planuje zwiększyć deficyt budżetowy do 3 proc. PKB. Taki zastrzyk gotówki powinien ożywić chińską gospodarkę. Rosną szanse na solidny pakiet stymulacyjny, co rynki bardzo cieszy. Poczekajmy do czwartku, na dane o inflacji.

Brytyjczycy przygotowują się do referendum w sprawie Brexit, i dzisiaj głos w tej sprawie zabierają czołowi przedstawiciele Bank of England: Mark Carney i Sir Jon Cunliffe (debata w parlamentarnej komisji skarbu na temat kosztów i plusów członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, transmitowana przez parliamentlive.tv). Z kolei Martin Weale z BoE będzie o 18.00 naszego czasu mówił na temat polityki monetarnej na Uniwersytecie w Nottingham.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska