Cezary Stypułkowski: mBank po konwersji kredytów frankowych byłby na granicy spełnienia wymogów kapitałowych

Cezary Stypułkowski: mBank po konwersji kredytów frankowych byłby na granicy spełnienia wymogów kapitałowych
Cezary Stypułkowski Fot. mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank szacuje potencjalny wpływ przewalutowania kredytów walutowych, według propozycji przewodniczącego KNF, na 5,5 mld zł w przypadku konwersji portfela aktywnego. Bank ocenia, że po konwersji byłby na granicy spełnienia wymogów kapitałowych - poinformował prezes banku, Cezary Stypułkowski.

„Według naszych szacunków, kwota nadwyżki kapitałowej, którą dzisiaj dysponujemy, odnosząca się zarówno do Tier1, jak i TCR (…), one są nieco wyższe, ale bylibyśmy na granicy spełnienia wymogów kapitałowych” – powiedział Stypułkowski.

(…) W takim przypadku trzeba się liczyć z tym, że bank musiały wygasić różne rodzaje działalności ze względu na praktycznie rzecz biorąc spełnianie wyłącznie minimalnych poziomów oczekiwań kapitałowych ze strony regulatorów.

mBank podał w prezentacji, że szacowany wpływ potencjalnej realizacji planu konwersji, według propozycji Przewodniczącego KNF, w przypadku konwersji całego aktywnego portfela wynosi 5,5 mld zł, a w przypadku konwersji także portfela spłaconego wynosi łącznie 6,6 mld zł.

Prezes podał, że w styczniu i w lutym 2021 roku liczba pozwów od klientów banku wynosiła 300-400 miesięcznie.

Banki czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego

Jego zdaniem klienci banku oczekują obecnie na korzystne dla nich orzeczenie Sądu Najwyższego.

Ocenił, że w miarę jak będzie się kształtowała linia orzecznicza sądów bankowi łatwiej będzie określić „poziom pewności ewentualnego zawierania ugód z klientami”.

Czytaj także: mBank nie wypłaci dywidendy z zysku za 2020 rok, trwają prace nad nową strategią >>>

W trakcie środowego ZWZ banku przedstawiono informację zarządu na temat stanu spraw spornych związanych z kredytami indeksowanymi do CHF. Punkt ten nie był objęty głosowaniem.

Portfel kredytów hipotecznych i mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym w CHF pod koniec 2020 roku wynosił 13,6 mld zł. Ponadto wartość portfela pożyczek udzielonych w CHF, które zostały już całkowicie spłacone wyniosła 6,8 mld zł.

Łączna wartość rezerw mBanku utworzonych na indywidualne sprawy sądowe dotyczące klauzul indeksacyjnych w kredytach hipotecznych w CHF wynosi blisko 1,5 mld zł, czyli w 2020 roku wzrosła o około 1 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES