Certyfikowanie project managerów – fanaberia czy konieczność?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Czy zastosowanie odpowiednich certyfikacji dla zarządzających projektami faktycznie wpłynie pozytywnie na efekty projektów, aostatecznie na efektywność banku czy innej instytucji finansowej. Co zrobić, aby certyfikat na pewno przyniósł faktyczną zmianę na lepsze, anie był tylko dodatkowym świstkiem papieru?

Piotr Górny

Taki dokument co prawda potwierdza wiedzę danego kierownika projektu, ale czy ta wiedza przekłada się na praktykę? A ta jest istotna szczególnie dziś – w dobie spowolnienia gospodarczego. Dotknęło ono sektor bankowo-finansowy, a choć nie wpłynęło zbytnio na liczbę realizowanych przez te instytucje projektów, to jednak zwiększyły się – i to znacząco – oczekiwania co do wyników prac projektowych oraz osób odpowiedzialnych za ich prowadzenie. Jeszcze ważniejsze niż dotychczas stały się takie czynniki, jak dotrzymywanie deadline’ów oraz budżetów. Konieczne stało się zatem zwiększenie efektywności realizowanych projektów i większa nad nimi kontrola.

Gdzie po certyfikat?

Trzeba pamiętać, że uznane światowe standardy oraz certyfikacje należą do grupy najlepszych praktyk stosowanych przez większość dobrze zarządzanych instytucji – nie tylko finansowych, ale firm ze wszystkich sektorów. W polskich organizacjach przyjęły się dwa standardy zarządzania projektami: metodyka PRINCE2 oraz PMBoK (Project Management Body of Knowledge). Standardy te należą do najbardziej presti­żowych na świecie i niewiele polskich spółek konsultingowych ma akredytacje po­zwalające na prowadzenie odpowiednich szkoleń i egzaminów z tych metodyk. Jak wobec tego dobrać odpowiednią firmę szkoleniową?

Należy zbadać nie tylko jej formalne referencje i certyfikacje, ale również materiały szkoleniowe, proces, a także samych trenerów – bo to oni dostarczają wiedzę project managerom. Ważne jest sprawdzenie, czy trenerzy posiadają wiedzę z zarządzania projektami tylko na podstawie poznanych teorii, czy też są to osoby biorą­ce udział w „żywych projektach”, najlepiej również z doświadczeń z sektora banko­wo-finansowego.

Certyfikacje i egzaminy to łatwiejszy sposób przygotowania kierowników projektów organizacji i weryfikowania ich wiedzy oraz umiejętności.

Gdy już ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI