Ceny OC: jak zmieniły się składki ubezpieczenia w lutym 2021 roku

Ceny OC: jak zmieniły się składki ubezpieczenia w lutym 2021 roku
Fot. stock.adobe.com / thanksforbuying
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwszy w 2021 r. barometr OC Ubea.pl odpowiada na kilka ważnych pytań dotyczących rynku obowiązkowych polis dla kierowców. Czy po obniżkach pod koniec zeszłego roku ubezpieczyciele zdecydowali się na dalsze zmniejszanie składek?

Podobnie jak w poprzednich latach nowy cykl barometrów cenowych rozpoczął się od analizy dotyczącej lutego 2021 roku. Nie ma potrzeby wykonywania barometru dla stycznia, ponieważ wynik z tego miesiąca zawsze wynosi 100 i służy jako późniejszy punkt odniesienia.

Dzięki informacjom, które analitycy zebrali w lutym 2021 roku, można sprawdzić, czy nowy odczyt barometru ma poziom mniejszy od 100. Taki wynik oznaczałby spadek przeciętnego kosztu OC dla kierowców względem stycznia 2021 roku.

Ubezpieczyciele nie podnieśli składek OC po ich obniżce pod koniec roku. Inaczej bowiem bywało w przeszłości

Poziom barometru cenowego w lutym 2021 roku = 98↓ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100⇔)

Czytaj także: Dla których ubezpieczycieli sprzedaż OC i AC jest najważniejsza?

Jak powstaje barometr OC?

Ubea.pl co miesiąc zbiera anonimowe informacje do barometru, wykorzystując wyliczenia składki dokonywane przez ponad 100 000 internautów.

Średni poziom składki OC ze stycznia służy przez cały rok jako punkt odniesienia dla wyników z kolejnych miesięcy (styczniowy poziom barometru = 100).

barometr oc
Źródło: Ubea.pl

Czytaj także: Kosztowny problem z OC może dotyczyć 1,5 mln właścicieli używanych pojazdów

Składki OC w lutym 2021 roku

Po sprawdzeniu wyników z lutego 2021 roku okazało się, że w tym krótkim miesiącu przeciętna składka OC spadła o 2% względem stycznia 2021 roku.

Spadek cen jest nieco mniejszy, jeśli odniesie się go do wyniku z grudnia 2020 roku. Z tej perspektywy średni koszt obowiązkowej polisy spadł o 1,2%.

‒ Dla kierowców najważniejszy jest jednak fakt, że ubezpieczyciele nie podnieśli składek OC po ich obniżce pod koniec roku. Inaczej bowiem bywało w przeszłości.

Dla przykładu ubezpieczyciele wyraźnie obniżyli ceny w ostatnich miesiącach 2018 roku, by następnie podnieść je od razu na początku 2019 roku ‒ wskazuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC kierowców przez ostatnie trzy lata potaniało o 1/3

Źródło: Ubea.pl