Ceny nowych mieszkań ’23 najbardziej wzrosły we Wrocławiu
„Na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny nowych mieszkań ( średnie ceny transakcyjne mkw. ) (RPT) wzrosły zarówno kw./kw., jak i r/r, zwłaszcza we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Gdyni i Krakowie, natomiast zmniejszyły się w Łodzi” – napisano w raporcie.
Ceny te wzrosły o 6,4 proc. kdk i 9,9 proc. rdr w Warszawie, w Gdańsku odpowiednio o 2,3 proc. i 0,3 proc., w Gdyni o 4,2 proc. i 7 proc, w Krakowie o 4,9 proc. i 5,5 proc., w Poznaniu o 5,3 proc. i 9,8 proc., we Wrocławiu o 2,8 proc. i 11,3 proc.
Czytaj także: Rządowy program wywrócił do góry nogami cały rynek mieszkaniowy>>>
Spadły ceny nowych mieszkań w Łodzi
W Łodzi nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. nowych mieszkań spadły o 0,9 proc. kdk i wzrosły o 3 proc. rdr.
„Na rynkach pierwotnych kw./kw. notowano wzrosty realnych cen transakcyjnych względem CPI oraz mniejsze spadki r/r. Dynamiki realne względem wynagrodzeń były w III kw. 2023 r. dodatnie kw./kw., natomiast nadal ujemne r/r (wyższe wzrosty wynagrodzeń} – napisali analitycy banku centralnego.
Ponadto w III kwartale nieco silniej rosły koszty budowy mieszkań kdk, tj. materiałów, robocizny, najmu sprzętu, co było związane z niższymi rozmiarami produkcji budowlano-montażowej.
„Powróciło zainteresowanie zakupami terenów budowlanych oraz wzrosły ich ceny. Obserwowano jednocześnie wzrost stawek transakcyjnych najmu mkw. mieszkań oraz wyższe, od notowanych w poprzednich kwartałach, wzrosty średnich nominalnych cen transakcyjnych mkw. mieszkań na rynkach pierwotnych” – zaznaczono.
Czytaj także: Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce – III kwartał 2023 r.>>>