Bank miesiąca: BZ WBK: wyniki, wyniki…

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Inwestor, który pierwszego dnia września kupił jedną akcje Bank Zachodni WBK za 132,9 zł i sprzedał ją 28 dni później mógł zarobić ponad 25 zł. Stopa zwrotu za ten okres wyniosła więc blisko 18,9 proc. Kurs systematycznie zyskiwał na wartości i nawet kolejna pogłoska o ewentualnej sprzedaży instytucji przez Allied Irish Bank nie zachwiała osiągniętej już pozycji.

Marek Kwiatkowski

W tym samym czasie indeks WIG20 wzrósł zaledwie o 2,08 proc., a cały wskaźnik WIG-Banki o 5,07 proc.

Zdaniem specjalistów BZ WBK SA jest jednym z najlepiej zarządzanych banków. Osiągnięcia ostatnich dwóch lat uplasowały go wśród liderów pod względem efektywności funkcjonowania i dynamiki zysków. Większość analityków sądzi, że bank szybko skorzysta na zmieniającej się koniunkturze i fali poprawy sytuacji na rynku finansowym.

Poprawa na rynku globalnym, jak i w Polsce oddala bowiem większe ryzyko strat i bardzo wysokiego kosztu pozyskania środków przez banki. Ma to wpływ nie tylko na rynek pieniądza hurtowego, ale również na skłonność banków do pozyskiwania drogich depozytów.

Po opublikowaniu w sierpniu przez banki wyników za drugi kwartał, było już pewne, że dojdzie również do zmian rekomendacji – i to w górę – dla wielu z nich. Wśród pierwszych beneficjentów znalazły się m.in. takie instytucje, jak: BZ WBK, ING Bank Śląski SA, PKO BP SA czy Kredyt Bank SA.

W pierwsze dni września Bank Zachodni WBK wszedł więc z silnym wsparciem analityków, którzy skutecznie podgrzali zainteresowanie jego akcjami wśród swoich klientów. W mediach pojawiły się w tym czasie także liczne wypowiedzi prezesa zarządu, Mateusza Morawieckiego. Stwierdzał on, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI