Budownictwo modułowe i kontenerowe coraz bardziej popularne. Główne zalety i wady

Budownictwo modułowe i kontenerowe coraz bardziej popularne. Główne zalety i wady
Budynek mieszkalny jednorodzinny - moduły Źródło: r-plus.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coraz większą popularność w Polsce zdobywa budownictwo modułowe oraz kontenerowe. W technologii prefabrykowanej powstają domy mieszkalne, hotele, centra handlowe, szkoły i przedszkola. Największym plusem inwestycji budowanych przy wykorzystaniu technologii prefabrykowanych lub budowy przy wykorzystaniu kontenerów jest czas realizacji, który jest dużo krótszy od budownictwa tradycyjnego (według danych GUS budowa domu jednorodzinnego metodą tradycyjną trwa średnio 2-3 lata).

Największym plusem inwestycji budowanych przy wykorzystaniu technologii prefabrykowanych lub budowy przy wykorzystaniu kontenerów jest czas realizacji, który jest dużo krótszy od budownictwa tradycyjnego #budownictwo #AMRON

Budownictwo modułowe polega na przygotowaniu elementów składowych budynku w pełni kontrolowanych warunkach w fabryce i późniejszym ich montażu u klienta na przygotowanych wcześniej fundamentach (stopach fundamentowych, bloczkach betonowych lub specjalnych podporach). Dzięki wykorzystanym technologiom budownictwo modułowe nie odbiega jakością od innych technologii budowy, a nawet często jakość tego typu budynków jest wyższa. W fabryce montowana jest stolarka okienna i drzwiowa oraz instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze. Standard wykończenia jest uzależniony od wybranego standardu (możliwość wyboru od stanu surowego zamkniętego do wykończenia „pod klucz”). Konstrukcję modułów najczęściej tworzy szkielet stalowy, który wypełniany jest keramzytobetonem lub płytami warstwowymi z izolacją z pianki poliuretanowej. Budownictwo modułowe wykorzystuje także moduły betonowe, które produkowane są w całości w zakładach prefabrykacji betonu oraz zbrojone są hybrydowo. Ściany oraz stropodach łączy się podczas procesu technologicznego zastygania betonu. Dzięki wykorzystaniu tej technologii powstaje trwała i bezpieczna konstrukcja, która umożliwia stworzenie budynku o 4 kondygnacjach oraz projektowania zielonych dachów.

Czytaj także: Budownictwo modułowe to niższe koszty i szybkość inwestycji. Przyjmie się na polskim rynku?

Inną formą budownictwa opartego o moduły jest budowanie przy wykorzystaniu kontenerów. Budownictwo kontenerowe charakteryzuje się szybkim czasem realizacji. Przy użyciu kontenerów mogą powstać hale, magazyny, budynki gastronomiczne, a nawet całoroczne domy mieszkalne. Do tworzenia budynków wykorzystuje się nowe lub używane kontenery morskie. Funkcję szkieletu pełni samonośna rama stalowa, która jest odpowiednio zabezpieczona antykorozyjną farbą. Ściany zewnętrzne, sufit i podłoga wykonane są z ocynkowanej blachy, która jest odpowiednio usztywniona, wzmocniona oraz wypełniona materiałem izolacyjnym. Od wewnątrz ściany tworzą płyty laminowane, wiórowe lub gipsowo-kartonowe. Kontenery można posadowić na bloczkach betonowych, stropach fundamentowych. Za rozprowadzenie wszelkich niezbędnych instalacji w kontenerze odpowiedzialna jest firma wykonawcza. Instalacje znajdujące się w tego typu budynkach niczym się nie różnią od instalacji znajdujących się w budynkach tradycyjnych, zalecane jedynie jest ogrzewanie elektryczne.

Budynek mieszkalny jednorodzinny – kontenery:

Budynek mieszkalny jednorodzinny - kontenery

Źródło: muratorplus.pl

Może pojawić się skojarzenie, że budownictwo modułowe i kontenerowe to ta sama technologia, jednakże budynki budowane w oparciu o moduły są całkowicie odmienne od budynków kontenerowych. Najistotniejszą różnicą jest to, że kontenery posiadają ustandaryzowane wymiary zewnętrzne, wymiary modułów zazwyczaj nie zamykają się na jednym lub dwóch wymiarach. Tworzenie modułów jest elastyczne, dzięki czemu można tworzyć różnorodne powierzchnie funkcjonalne.

TABELA 1. PORÓWNANIE PARAMETRÓW MODUŁÓW I KONTENERÓW

 modułykontenery
wymiary zewnętrzne modułudowolne, dopasowane do projektuustandaryzowane
długość modułudo 20 mdo 12 m
szerokość modułudo 5,5 mdo 3 m
wysokość modułudo 4,2 mdo 2,8 m
ciężar szkieletudo 15 tdo 3 t

źródło: www.muratorplus.pl

Koszty i czas budowy

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego przy wykorzystaniu budownictwa modułowego lub kontenerowego? Koszt budowy całorocznego domu z kontenerów wynosi ok. 3000 zł/m2 (standard wykończenia – „pod klucz”). Do kosztów budowy należy doliczyć koszty transportu na plac budowy (opłata za transport jednego kontenera wynosi od 1000 do 3000 zł, cena jest uzależniona od odległości) oraz koszt montażu (2000 – 3000 zł – montaż dwóch modułów). Czas realizacji inwestycji zależy od wielkości budynku, np. dom z jednego kontenera można postawić już w 4 tygodnie.

W przypadku domów modułowych cena budowy w dużym stopniu jest uzależniona od wykorzystywanej technologii. Moduły szkieletowe są najtańszą opcją- koszt budowy metra kwadratowego wynosi 1400 zł (stan surowy zamknięty), czas budowy od momentu zamówienia do montażu wynosi 3 miesiące. Droższą alternatywą są moduły z keramzytobetonu – tu ceny zaczynają się od 1700 zł/m2, a czas budowy do stanu surowego zamkniętego wynosi 1,5 miesiąca. Cena metra kwadratowego domu modułowego w standardzie wykończenia pod klucz jest wyższa o ok. 600 – 900 zł/m2.

Zalety i wady domów modułowych

Budownictwo modułowe ma wiele zalet:

  • szybki czas realizacji inwestycji,
  • elementy składowe są wysokiej jakości (kontrolowane warunki w zakładach produkujących prefabrykaty),
  • w przypadku budynków modułowych niewielkich rozmiarów istnieje możliwość przemieszczania budynku,
  • możliwość rozbudowy poprzez dołączenie kolejnych modułów,
  • brak wpływu warunków pogodowych na proces prac prefabrykacyjnych i montażowych,
  • oferta kompleksowej realizacji inwestycji przez jedną firmę.

Tak jak każda technologia budowy, budownictwo modułowe również posiada wady, jedną z nich jest konieczność posiadania dźwigu na placu budowy, który umożliwi przenoszenie i montowanie modułów. Również estetyka projektu nie każdemu może przypaść do gustu.

Podsumowanie

W Polsce budownictwo modułowe przechodzi dynamiczny rozwój, nieustannie wzrasta wykorzystanie tego systemu budowlanego – pojawiają się już całe osiedla wybudowane przy użyciu modułów. Budownictwo modułowe i kontenerowe to ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na czasie realizacji inwestycji. Przygotowanie elementów składowych w fabrykach bardzo skraca czas budowy. Obiekty budowane przy wykorzystaniu tej technologii nie odbiegają od standardów spotykanych przy technologii tradycyjnej.

Klaudia Jastrzębska

Klaudia Jastrzębska
Analityk Rynku Nieruchomości
Centrum AMRON

e-mail: klaudia.jastrzebska@amron.pl

www.amron.pl