Brexit: na braku umowy UE – Wielka Brytania najbardziej ucierpi Irlandia

Brexit: na braku umowy UE – Wielka Brytania najbardziej ucierpi Irlandia
Fot. stock.adobe.com/vchalup
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki brytyjskie bardziej ucierpią niż unijne w przypadku braku porozumienia dotyczącego relacji handlowych po brexicie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, piszą w swoim najnowszy raporcie "The Credit Implications If The U.K. And EU Fail To Reach A Free Trade Deal By Year-End", analitycy S&P Global Ratings.

Mimo rysowanego negatywnego scenariusza w przypadku braku umowy, analitycy S&P Global Ratings wierzą, że UE i Wielka Brytania zgodzą się na zawarcie porozumienia o relacjach handlowych.

Gdyby jednak do porozumienia nie doszło to ich zdaniem niepowodzenie tych negocjacji mocniej uderzy w gospodarkę Wielkiej Brytanii niż Unii Europejskiej.

Taki scenariusz będzie najbardziej groźny dla Irlandii z uwagi na jej silne związki gospodarcze z Wielką Brytanią. Należy się w tym przypadku spodziewać zakłóceń sektorze żywnościowym  i w rolnictwie.

Czytaj także: Trwają negocjacje EU-UK, ale do twardego brexitu coraz bliżej

Cła, kurs funta, eksport, inwestorzy zagraniczni

Jeśli Wielka Brytania powróci do handlu z UE na warunkach WTO, można spodziewać się wzrostu ceł na eksportowane produkty z Wielkiej Brytanii do UE, co zmniejszyłoby ich konkurencyjność i popyt na nie.

Nastąpi spadek wartości funta szterlinga, co wraz  z wyższymi pozataryfowymi kosztami handlowymi – spowoduje wzrost inflacji do 2,5% w 2021 roku i zmniejszy  wydatki gospodarstw domowych.

Kolejną konsekwencją będzie mniejszy napływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Wielkiej Brytanii, w tym do dużego sektora nieruchomości komercyjnych, zarówno ze strony inwestorów z UE, jak i innych podmiotów inwestujących w Wielkiej Brytanii, które do tej pory chciały uzyskać w ten sposób dostęp do jednolitego rynku UE.

Czytaj także: Brexit: 1,8 mln Brytyjczyków w UE może mieć kłopot z obsługą bankową

Banki

Analitycy spodziewają się, że dochody banków i jakość aktywów będą nadal zagrożone.

Ich zdaniem brak umowy między UE a UK tworzy większe ryzyko dla banków w Wielkiej Brytanii niż dla większości banków w UE.

W ich opinii spośród banków UE najbardziej narażone byłyby banki irlandzkie. Wynika to ze znaczących powiązań handlowych między Irlandią a Wielką Brytanią, ekspozycji banków irlandzkich wobec brytyjskich eksporterów z sektorów takich jak rolnictwo, oraz niektórych irlandzkich banków – w tym dwóch największych – prowadzących bezpośrednie operacje komercyjne w Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: S&P Global Ratings