BOŚ proponuje bankom spółdzielczym współpracę w realizacji zielonej transformacji
„Bank Ochrony Środowiska posiada know-how w zakresie projektów środowiskowych, zebrane przez ostatnie 30 lat działalności. Bank dysponuje zespołem inżynierów-ekologów, którzy są w stanie ocenić nie tylko ekonomiczne, ale także technologiczne aspekty projektów z punktu widzenia uzysku dla środowiska” – tak Bartosz Kublik przedstawiał mocne strony banku BOŚ, na którego czele stoi.
Jednocześnie wskazał na unikalne cechy polskiego, spółdzielczego sektora bankowego.
„W Polsce bankowość spółdzielcza to potęga. To lokalny sektor finansowy, obsługujący kilkanaście procent mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju. Obsługuje prawie 70 procent samorządów terytorialnych szczebla gminnego i powiatowego. To także sektor, który obsługuje ponad 70 procent polskiego biznesu rolnego” – argumentował.
„Transformacja energetyczna, zielona rewolucja nie będzie się dokonywała tylko i wyłącznie w ramach największych polskich firm, czempionów polskiej gospodarki. Aby była skuteczna i kompleksowa musi się dokonać także w Polsce lokalnej” – dodał.
Czytaj także: BOŚ podpisał pierwszą preferencyjną umowę Pożyczki OZE w województwie lubelskim
Korzyści dla banków spółdzielczych, dla BOŚ i dla całej polskiej gospodarki
Tłumacząc skąd pomysł na współpracę BOŚ kierowaną do banków lokalnych – powiedział:
„Chcemy zaoferować bankom spółdzielczym unikalną wiedzę jaką dysponuje Bank Ochrony Środowiska, jeśli chodzi o ocenę przedsięwzięć proekologicznych. Chcemy zachęcić banki spółdzielcze do współpracy, także być może do wspólnego finansowania przeróżnych przedsięwzięć ekologicznych.”
„Taka długofalowa współpraca może się bardzo opłacić Bankowi Ochrony Środowiska oraz bankom spółdzielczym i bankom zrzeszającym, ale także całej polskiej gospodarce”- dodał.
W dalszej części wywiadu Bartosz Kublik mówił o kwotach przeznaczonych na zieloną transformację, które będzie miała do dyspozycji Polska w najbliższych latach.
„Mamy różne szacunki, od 600-700 miliardów złotych do kwoty 1,4 biliona złotych do wydania w latach 2024-2033” – mówił.
Co proponuje BOŚ?
Przechodząc do konkretnych sposobów współpracy BOŚ i banków spółdzielczych Bartosz Kublik wskazywał na możliwość wspólnego tworzenia konsorcjów kredytowych dla finansowania większych projektów ekologicznych.
Możliwe jest też wykorzystywanie kompetencji Domu Maklerskiego BOŚ np. do emisji zielonych obligacji.
Na pytanie jak banki zrzeszające i banki spółdzielcze mogą się odnieść do propozycji Banku Ochrony Środowiska – Bartosz Kublik odparł:
„Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby się wzajemnie poznać, położyć na stole pewne propozycje współpracy. Teraz potrzebnych jest kilka spotkań, żeby po pierwsze skonkretyzować plany, a po drugie by wypracować zasady wspólnego działania i wypracować instrumentarium proceduralne, technologiczne, organizacyjne, które będzie potrzebne, aby z sukcesem zrealizować nasze plany”.