Boris Johnson oficjalnie podpisał umowę handlową z Unią Europejską

Boris Johnson oficjalnie podpisał umowę handlową z Unią Europejską
Brytyjski premier Boris Johnson. Źródło: Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie podpisał w środę 30 grudnia, po południu, uzgodnioną w zeszłym tygodniu umowę o przyszłych relacjach handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. - czytamy w depeszy PAP.

„Traktat, który właśnie podpisałem, nie jest końcem, lecz nowym początkiem, i myślę, że to początek tego, co będzie wspaniałą relacją między Wielką Brytanią a naszymi przyjaciółmi i partnerami w UE” – powiedział Boris Johnson po podpisaniu liczącego 1246 stron dokumentu.

Został on przywieziony wojskowym samolotem z Brukseli, gdzie w środę 30 grudnia rano podpisali go przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Czytaj także: Brexit: umowa o handlu między UE a Wielką Brytanią podpisana

Izba Lordów jeszcze debatuje

Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się na Downing Street około godzinę po tym, jak Izba Gmin wyraźną większością głosów – 521 do 73 – poparła projekt ustawy o przyszłych relacjach z UE, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE.

To początek tego, co będzie wspaniałą relacją między Wielką Brytanią a naszymi przyjaciółmi i partnerami w UE

Nad projektem ustawy debatują teraz członkowie Izby Lordów, a jeśli i oni go poprą – co uznaje się za pewne – ostatnim krokiem potrzebnym do jej wejścia w życie pozostanie aprobata królowej.

Nowa umowa od 1 stycznia 2021 roku

Uzgodniona w miniony czwartek umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie regulować relacje handlowe między obiema stronami po zakończeniu o północy z 31 grudnia na 1 stycznia okresu przejściowego po brexicie.

Umowa została uzgodniona w wyjątkowo krótkim czasie, zwłaszcza jak na rozmiar powiązań handlowych pomiędzy obydwoma stronami, bo negocjacje rozpoczęły się na początku marca.

Wielka Brytania zdecydowała się na wystąpienie z UE w efekcie referendum z czerwca 2016 r., gdy za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących. Formalnie wystąpiła ona z UE 31 stycznia br., po czym rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy.

Źródło: PAP BIZNES