BNP Paribas Bank Polska: ceny żywności w grudniu wzrosły najmocniej w XXI w.

BNP Paribas Bank Polska: ceny żywności w grudniu wzrosły najmocniej w XXI w.
Fot. stock.adobe.com/Sutthiphong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Skala wzrostu cen żywności w grudniu okazała się najwyższa w całym XXI wieku, podał BNP Paribas Bank Polska.

Ceny żywności w Polsce w grudniu wzrosły o ok. 23% w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z szacunków Biura Analiz Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

Według szacunków ekspertów banku, wśród podstawowych grup produktów żywnościowych w Polsce, największą dynamikę wzrostu cen r/r zaobserwowano w przypadku nabiału – o blisko 30%. Natomiast w przypadku produktów mięsnych przeciętna dynamika wzrostu cen zbliżyła się do 25%.

Czytaj także: Inflacja w listopadzie jednak wyższa niż podawał wcześniej GUS >>>

„Wzrosty cen produktów odzwierzęcych podyktowane są przede wszystkim wysokimi cenami surowców w skupie, czyli mleka, żywca wieprzowego lub drobiowego. Należy jeszcze pamiętać, że na finalną cenę produktów kupowanych przez nas w sklepie wpływa także koszt energii potrzebnej w procesie produkcji, przechowywania i dystrybucji żywności” – powiedział starszy analityk sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas Paweł Wyrzykowski, cytowany w komunikacie.

Ceny cukru wyższe o 97% niż przed rokiem

W listopadzie 2022 r. ceny cukru były o 97% wyższe niż przed rokiem. Mąka pszenna w skali roku podrożała o 46%, a mleko spożywcze o 40%. Ceny oleju rzepakowego były o 38%, a masła o 30% wyższe niż przed rokiem, wskazano także.

Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za inflacją

Analitycy zwrócili uwagę, że wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw nie nadążał za dynamiką wzrostu cen i inflacji ogółem – w październiku wynagrodzenia te były o 13% wyższe niż rok temu, co oznacza, że konsumenci w Polsce zdecydowanie odczuwają realny spadek dochodów. Według badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Mintel w październiku 2022 r., 26% respondentów w Polsce deklarowało, że na żywność na tegoroczne święta Bożego Narodzenia przeznaczy mniej niż przed rokiem, podano w materiale.

Wzrost cen żywności w całej UE

Jak wskazali, wzrost cen żywności dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Przypomnieli, że w październiku br. ceny żywności w UE były przeciętnie o 17,8% wyższe niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Rekordzistą pod tym względem są Węgry, gdzie żywność w skali roku podrożała o 45,2%. Również konsumenci w Niemczech, mierzyli się z blisko 20% wzrostem cen żywności. W 26 na 27 krajów dynamika wzrostu cen żywności była wyższa niż poziom inflacji.

BNP Paribas Bank Polska jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 132 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews