BLIK przejął platformę VIAMO po zgodzie Narodowego Banku Słowacji

BLIK przejął platformę VIAMO po zgodzie Narodowego Banku Słowacji
Fot. BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Standard Płatności (PSP) - operator systemu płatności mobilnych BLIK - otrzymał zgodę Narodowego Banku Słowacji (Národná banka Slovenska, NBS) na przejęcie słowackiej firmy VIAMO i sfinalizował transakcję, podał operator.

„Zgoda Narodowego Banku Słowacji, która umożliwiła sfinalizowanie transakcji, to istotny krok w międzynarodowym rozwoju BLIKA. Dzięki niej możemy rozpocząć wprowadzanie BLIKA na słowackim rynku. Mamy jasno sprecyzowane ambicje, ale też znakomity produkt, który potrafimy skalować. Wierzymy, że ze wsparciem słowackiego zespołu możemy rosnąć szybciej i to nie tylko w tym regionie” – powiedział prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz, cytowany w komunikacie.

Umowa zakupu VIAMO została podpisana w sierpniu ubiegłego roku. Zgoda słowackiego banku centralnego była warunkiem finalizacji transakcji.

Wkrótce efekty przejęcia VIAMO

VIAMO funkcjonuje na słowackim rynku od dziesięciu lat. Ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Firma ściśle współpracuje z dwoma bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług, za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus, mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji, podano.

„Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy BLIK-iem a VIAMO oraz rozwój oferty w oparciu o mocne strony obu tych firm, przyniesie wymierne korzyści klientom banków korzystających z nowoczesnych form rozliczeń. Sądzę, że w niedalekiej perspektywie będziemy mogli powiedzieć więcej na temat pierwszych efektów podjętych działań” – powiedział dyrektor ds. strategii na nowych rynkach w PSP Michał Szymański.

BLIK w Rumunii

Poza Polską i Słowacją, w najbliższym czasie BLIK planuje rozwijać swoją działalność także w Rumunii. Pod koniec ubiegłego roku do życia została powołana spółka BLIK Romania S.A., odpowiedzialna za upowszechnienie systemu płatności mobilnych BLIK w tym kraju.

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Źródło: ISBnews