BLIK-iem już wkrótce zapłacisz za granicą

BLIK-iem już wkrótce zapłacisz za granicą
Szymon Wałach, fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy BLIK będzie używany do płatności zbliżeniowych nie tylko w Polsce? - rozmawiamy z Szymonem Wałachem, dyrektorem pionu strategii i transformacji cyfrowej, PKO Banku Polskiego.

#SzymonWałach: Przy użyciu #BLIK będzie można zbliżeniowo zapłacić na całym świecie, tam gdzie już są akceptowane transakcje zbliżeniowe @PKOBP @bezgotowkowa @MastercardPL

Robert Lidke: Czy będzie możliwe płacenie BLIKIEM zbliżeniowo, tak jak w tej chwili płaci się kartą kredytową, czyli inaczej mówiąc, czy będzie można przyłożyć smartfon do terminala i zapłacić bez wpisywania żadnych kodów?

Szymon Wałach, dyrektor pionu strategii i transformacji cyfrowej, PKO BP: Jestem przekonany, że tak będzie. Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu płatności mobilnych BLIK ogłosił w końcu ubiegłego roku strategiczną współpracę z Mastercard w ramach partnerstwa wszystkich banków tworzących PSP.

Potrzeba jeszcze kilku miesięcy pracy, aby dobrze zintegrować wszystkie niezbędne elementy i przewiduję, że już w tym roku klienci będą mieli szansę na to, aby płacić zbliżeniowo telefonem przy użyciu BLIKA.

Czy będzie jakieś ograniczenie wysokości transakcji zbliżeniowej telefonem, tak jak to ma miejsce przy transakcjach zbliżeniowych kartą kredytową, kiedy musimy podać kod PIN przy transakcji powyżej 50 złotych, a już wkrótce 100 złotych?

Transakcje zbliżeniowe telefonem, niezależnie od kwoty transakcji, są już teraz w wielu przypadkach potwierdzane biometrycznie na urządzeniu – odciskiem palca lub wizerunkiem twarzy – i ten trend będzie coraz silniejszy. W przypadku płatności zagranicą będzie to zależało od regulacji na lokalnych rynkach płatniczych, w każdym kraju wygląda to nieco inaczej.

Czy to rozwiązanie oznacza, że w krótkim czasie zrezygnujemy z używania plastikowych kart płatniczych?

Z całą pewnością tego typu rozwiązania, czy strategiczne współprace podmiotów działających na rynku płatniczym przybliżają nas do scenariusza, w którym fizyczne karty płatnicze całkowicie znikną.

Już dzisiaj na rynku ponad 80 proc. transakcji kartami jest dokonywanych zbliżeniowo, aczkolwiek telefonami to jeszcze tylko kilka procent. Coraz częściej etap wydawania fizycznej karty jest pomijany. Mając ze sobą telefon, można dokonać od ręki większości transakcji finansowych czy płatności.

Jak zrozumiałem z pana wypowiedzi przed chwilą za pomocą BLIKA będzie można płacić za granicą?

Tak, przy użyciu BLIKA będzie można zbliżeniowo zapłacić na całym świecie, tam gdzie już są akceptowane transakcje zbliżeniowe.

Czy dzięki porozumieniu PSP i Mastercarda zagranicą będą mogli płacić nie tylko Polacy, ale też np. Francuzi czy Niemcy?

Na pewno jest naszą ambicją, aby zachęcić inne kraje do przyjrzenia się technologii, jaką oferuje PSP i być może stworzyć z czasem szerszy system, w ramach którego ta dojrzała i sprawdzona technologia byłaby wykorzystywana na różnych rynkach.

Nie jest tajemnicą, że BLIK jest z uwagą obserwowany przez graczy innych rynków, którzy zastanawiają się czy i jak warto go wykorzystać.

Proszę trzymać za nas kciuki, a my będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby stworzyć polskiego jednorożca.