Biometria behawioralna wzmacnia cyfrowy arsenał Grupy BIK
Proces przejęcia akcji Digital Fingerprints przez BIK jest wynikiem porozumienia z funduszem mAkcelerator, dotychczasowym inwestorem spółki.
Firma Digital Fingerprints to polski startup, działający od 2017 r., oferujący rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa oparte na biometrii behawioralnej. Spółka znajdowała się dotychczas w portfolio mAkceleratora – funduszu mBanku, specjalizującego się w inwestycjach w dynamicznie rosnące przedsiębiorstwa we wczesnej fazie ich rozwoju.
Włączenie technologii gwarantującej bezpieczeństwo banków i ich użytkowników w Platformę Biometrii Behawioralnej BIK
W oparciu o technologię spółki Digital Fingerprints, BIK wzmacnia swoje dotychczasowe kompetencje w budowie sektorowych systemów i usług antyfraudowych. Celem akwizycji jest włączenie technologii gwarantującej bezpieczeństwo banków i ich użytkowników w innowacyjną Platformę Biometrii Behawioralnej BIK.
– Technologia wykorzystująca biometrię behawioralną była od dłuższego czasu obszarem naszych zainteresowań. Teraz koncepcja ma szansę szeroko wyjść na rynek, dzięki współpracy ekspertów BIK i Digital Fingerprints. To dla mnie ogromna satysfakcja, że doszło do tej synergii – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.
Efektem będzie rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było w sektorze finansowym w Polsce. Powiększy się ekosystem budowanych w Biurze Informacji Kredytowej platform, służących do prewencji i wykrywania wyłudzeń, dla większego bezpieczeństwa instytucji i ich klientów, również poza sektorem finansowym.
BIK od wielu lat łączy swoje kompetencje w obszarze wymiany informacji z zaawansowaną cyfrową technologią, a oferowane dla sektora finansowego usługi i systemy antyfraudowe przynoszą wymierne oszczędności. Do grupy już wdrożonych w BIK rozwiązań wykrywających fałszywe wnioski kredytowe w bankach oraz systemu ochrony wszystkich transakcji online z poziomu weryfikacji urządzeń, dołącza kolejny innowacyjny mechanizm – biometria behawioralna, pozwalająca na identyfikację oszusta w czasie rzeczywistym niezależnie od aplikacji, czy urządzenia z jakiego korzysta.
– Wspólnie rozwijana Platforma Biometrii Behawioralnej BIK to synergia technologicznych kompetencji startupu oraz doświadczeń BIK, której efekt wzmocni wachlarz rozwiązań antyfraudowych oferowanych przez BIK. Będzie to pierwsza usługa, z którą planujemy wyjść również na rynek światowy – dodaje dr Cholewa, prezes BIK i prezydent ACCIS, największego na świecie stowarzyszenia biur kredytowych.
Innowacyjna technologia ochroni każdego
Digital Fingerprints rozwija system bezpieczeństwa bazujący na biometrycznym profilu zachowania klientów, m.in. sposobie pisania na klawiaturze, korzystania z myszy komputerowej, czy aplikacji mobilnej. Algorytmy do budowy profili opracowane zostały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i przy użyciu procesów machine learning. Model biometryczny potrafi wychwycić anomalie w zachowaniu użytkownika, co pozwala wykryć oszukańczą operację oraz ostrzec np. bank przed nieuprawnionym przelewem z konta albo złożeniem wniosku kredytowego.
– Co najważniejsze, rozwiązanie jest transparentne dla użytkownika, zatem w żaden sposób go nie angażuje, nie wpływa też na jego zachowania ani nie ma związku z konkretną instytucją czy aplikacją. Dodatkowo, wypracowany model behawioralny podlega systematycznemu uaktualnianiu. Jak wiadomo, nasze zachowanie może z czasem się zmienić, więc i model będzie się zmieniał razem z nami – podkreśla Krzysztof Raczyński, prezes zarządu Digital Fingerprints.
Fundusz mBanku powierza uznany na rynku startup w ręce BIK
Transakcja nabycia spółki Digital Fingerprints została sfinalizowana w wyniku porozumienia pomiędzy BIK S.A. a mAkceleratorem – funduszem założonym przez mBank.
– Sprzedaż obiecującego startupu z portfolio mAkceleratora to naturalny krok w naszej działalności inwestorskiej, który spółce daje szansę na dalszą ekspansję, a dla funduszu generuje bardzo atrakcyjną stopę zwrotu. Przejęcie Digital Fingerprints przez BIK jest równoznaczne z oddaniem w dobre ręce unikatowego projektu technologicznego stworzonego przez grupę niezwykle utalentowanych programistów we współpracy z mBankiem. Jesteśmy dumni, że przejmującym jest partner z wieloletnim doświadczeniem w budowie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo sektora finansowego. Dzięki BIK, technologia Digital Fingerprints ma szansę na długoterminowy rozwój i wdrożenie na szeroką skalę – komentuje Wojciech Chmielewski, partner zarządzający w mAkceleratorze.
Biometria behawioralna jest uznana za metodę silnej autoryzacji klienta przez European Banking Authority. Banki, które skorzystają z tej technologii, nie muszą implementować innych mechanizmów autoryzacji, takich jak tokeny, SMS czy aplikacje mobilne.