BIK: Popyt na kredyty mieszkaniowe spada w przepaść

BIK: Popyt na kredyty mieszkaniowe spada w przepaść
Waldemar Rogowski, fot. BIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przewidywania wobec majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt spada w przepaść, tak prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej komentuje majowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

O kredyt mieszkaniowy w maju br. wnioskowało łącznie 23,82 tys. potencjalnych kredytobiorców, co oznacza spadek o 50,6% r/r (i o 16,2% m/m), podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju br. wyniosła 343,89 tys. zł i była wyższa o 2,9% r/r i niższa o 2,8% niż w kwietniu br.

Czytaj także: Nie ma już przestrzeni na dalsze przerzucanie na klientów wzrostu kosztów budowy mieszkań>>>

Efekt polityki monetarnej i wymagań KNF

„Przewidywania wobec majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt spada w przepaść. A wyjaśnienie marcowej anomalii – wzrostu wartości Indeksu o 4,3% – jako efektu nowych zaostrzonych wymagań KNF co do liczenia zdolności kredytowej, było właściwe” – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Zaznacza, że majowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r., czyli od 14 lat.

„Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie” – przewiduje główny analityk BIK i dodaje:

„Na wartość popytu na kredyty mieszkaniowe w perspektywie kolejnych miesięcy wpływać będzie przede wszystkim polityka monetarna. Dalsze jej zaostrzanie i wzrost stóp procentowych jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a tym samym bardzo osłabi popyt na kredyt mieszkaniowy”.

Kolejny odczyt indeksu za miesiąc

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w maju 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 51,6% w porównaniu do maja 2021 r.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK