BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu w górę

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu w górę
Fot. stock.adobe.com/Karolina Chaberek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy sierpniowy odczyt wyniósł + 28,5% i jest wyższy od odczytu lipcowego o + 8,5 p.p. Wartość indeksu na poziomie + 28,5% oznacza, że w sierpniu 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 28,5%, w porównaniu z sierpniem 2017 r.

Sierpniowy odczyt jest trzecim rekordowym odczytem od września 2015 r. Łącznie w sierpniu o #kredytmieszkaniowy zawnioskowało 35,47 tys. osób #BIK #kredyty @grupabik

 

– W sierpniu 2018 r., w porównaniu do lipca 2018 r., wartość indeksu wzrosła o 8,5 p.p. Sierpniowy odczyt jest trzecim rekordowym odczytem od września 2015 r. Łącznie w sierpniu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 35,47 tys. osób w porównaniu do 31,20 tys. rok wcześniej (+ 13,7%). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu 2018 r. wyniosła 253,97 tys. zł (wyższa o 0,1% jak miesiąc temu). W porównaniu do sierpnia ubiegłego roku kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 13,0%. Wzrost indeksu spowodowany jest więc zarówno wzrostem liczby wnioskodawców, jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Wzrostowi liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja nadal bardzo dobra obecna sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, której towarzyszy optymizm gospodarstw domowych co do ich sytuacji finansowej w przyszłości. Natomiast wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż 2017 r. może mieć swoje główne źródło we wzroście cen nieruchomości – wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu jest zbliżony do wzrostu cen nieruchomości – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Metodyka indeksu:

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Źródło: BIK