BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w maju w dół

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w maju w dół
Fot. stock.adobe.com/JeanLuc
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -9% w maju i była niższa od odczytu kwietniowego o 25,2 pkt proc. Oznacza to, że w maju 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 9% r/r.

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (#BIKIndeks PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -9% w maju #BIK #KredytyHipoteczne @grupabik

„W maju 2019 r. wartość popytu na kredyty mieszkaniowe była niższa od kwietniowego aż o 25,2 pkt proc., co wynika z ujemnej wartości Indeksu w tym miesiącu. Choć poprzednie cztery tegoroczne Indeksy były dodatnie, to już w odczycie kwietniowym, w porównaniu do marcowego, odnotowaliśmy spadek jego wartości” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Gwałtowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe >>>

O kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 30,76 tys. osób

Łącznie w maju 2019 r. o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 30,76 tys. osób w porównaniu do 37,18 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 17,3%. Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju 2019 r. wyniosła 273,36 tys. zł, tj. o 10% więcej niż rok wcześniej, podano również.

Czytaj także: Kredyty hipoteczne: przeciętnie pożyczamy 268 tys. zł na kupno mieszkania >>>

Średnia wartości wnioskowanego kredytu wzrosła o 10%

„Majowa ujemna wartość indeksu wynika jedynie z dużego spadku liczby osób wnioskujących o kredyt. Średnia wartości wnioskowanego kredytu w okresie roku wzrosła o 10%. Po pięciu miesiącach widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku, że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się zainteresowanie finansowaniem nabycia nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym. Może niepokoić spadek liczby wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, w maju było ich najmniej w całym 2019 r. W porównaniu do kwietnia liczba wnioskodawców spadła o prawie 1/3 (28%)” – powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

„Niski majowy odczyt Indeksu za maj br. znajdzie odzwierciedlenie w wartości sprzedaży kredytów w czerwcu i lipcu 2019 r., bowiem kredyt mieszkaniowy uruchamiany jest ok. 1 do 2 msc. od złożenia wniosku kredytowego, zapytania do BIK” – dodał Rogowski.

Źródło: ISBnews