BGK: 60 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców branży turystycznej z Polski Wschodniej

BGK: 60 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców branży turystycznej z Polski Wschodniej
Fot. stock.adobe.com /Curioso.Photography
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nawet 60 mln zł trafi do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora turystyki Polski Wschodniej. To kolejna transza środków uruchomiona w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia ‒ Turystyka. Firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z 5 województw Polski Wschodniej, mogą otrzymać preferencyjne pożyczki na rozwój lub sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością ‒ poinformowało BGK.

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to projekt wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej i okołoturystycznej.

Firmy mogą przeznaczyć otrzymane środki m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne.

Łącznie, do 2026 roku na pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia ‒ Turystyka” zostanie przeznaczonych minimum 200 mln złotych

O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne.

Projekt finansuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej ze środków krajowych. Zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w regionach zajmują się instytucje finansowe.

Niskooprocentowane pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach

‒ Uruchamiamy kolejną transzę środków dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej. 60 mln zł, które przekazujemy do dyspozycji firm, wesprze nie tylko nowe inwestycje i dalszy rozwój turystycznych biznesów, lecz także pomoże przedsiębiorstwom we wciąż trudnym dla turystyki czasie pandemii.

Nadchodząca wiosna i rozpoczynający się już wkrótce sezon turystyczny to dobry czas na przygotowanie się do przyjęcia turystów, rozwinięcia działalności, szukania nowych możliwości rozwoju.

Chcemy, aby niskooprocentowane pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach dopasowanych do potrzeb branży, pomogły zrealizować te cele – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

60 mln zł wesprze nie tylko inwestycje i rozwój turystycznych biznesów, lecz także pomoże przedsiębiorstwom w trudnym dla turystyki czasie pandemii

‒ Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Pomagamy mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom z sektora turystyki w utrzymaniu i rozwoju ich biznesów.

Dotychczas z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka skorzystało prawie 600 firm (z czego blisko 1/3 w czasie pandemii), które otrzymały łączne finansowanie na kwotę ponad 100 mln zł.

Najczęściej realizowanymi przedsięwzięciami były obiekty noclegowe, gastronomiczne oraz infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Na podniesieniu jakości oferowanych usług zyskują nie tylko poszczególne regiony i jego mieszkańcy, ale przede wszystkim odwiedzający turyści – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Czytaj także: Właściciele hoteli już myślą o tym, jak szybko odzyskać klientów, także zagranicznych

Więcej pieniędzy i łatwiejszy dostęp do pożyczek

Preferencyjnych pożyczek udzielają instytucje finansowe wyłonione przez Bank Gospodarstwa Krajowego w postępowaniach przetargowych.

Dotychczas z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka skorzystało prawie 600 firm

Od 24 lutego 2021 roku przedsiębiorców wesprą nowe instytucje finansowe. W każdym z województw Polski Wschodniej na firmy czeka 12 mln zł.

Pożyczek na rozwój turystyki udzielać będą:

Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (woj. lubelskie),

Polska Fundacja Przedsiębiorczości z siedzibą w Szczecinie (woj. podkarpackie oraz podlaskie),

Świętokrzyski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. (woj. świętokrzyskie) oraz

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (woj. warmińsko – mazurskie).

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: czy branża turystyczna doczeka wakacji?

Pieniądze na inwestycje i na bieżącą działalność

Wartość pożyczki to 500 tys. zł, a maksymalny okres spłaty to 7 lat. Oprocentowanie wynosi 0,19 proc., możliwe jest także skorzystanie z 12 miesięcznej karencji w spłacie pożyczki oraz zmiennej wysokości rat (wysokość rat spłaty pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności turystycznej).

W przypadku inwestycji w obiekty, które posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz MŚP, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe – 0,095 proc.

Wartość pożyczki to 500 tys. zł, a maksymalny okres spłaty to 7 lat

Przedsiębiorcy, dotknięci trudną sytuacją związaną z pandemią COVID-19, mogą skorzystać z korzystniejszych warunków pożyczek z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia ‒ Turystyka. Pożyczka w całości może zostać przeznaczona na sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy.

Ułatwienia w spłacie pożyczek obejmują również:

– możliwość skorzystania z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych;

– brak wymaganego wkładu własnego.

Łącznie, do 2026 roku na pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia ‒ Turystyka” zostanie przeznaczonych minimum 200 mln złotych.

Czytaj także: Tarcza 6.0: prawie 49 mln złotych jest już na kontach przedsiębiorców

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK