Bezrobocie w styczniu wzrosło, ale w kolejnych miesiącach spadnie

Bezrobocie w styczniu wzrosło, ale w kolejnych miesiącach spadnie
Monika Fedorczuk Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują zarówno na wzrost stopy bezrobocia  w styczniu br. do 5,5%, jak i wzrost liczby bezrobotnych, których obecnie jest  zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy 992,4 tys. Resort podkreśla,  że mimo to w styczniu odnotowano najniższy wynik w historii pomiaru bezrobocia w Polsce. Do wzrostu bezrobocia mogło się […]
Monika #Fedorczuk z #KonfederacjaLewiatan: w najbliższych miesiącach liczba bezrobotnych spadnie #bezrobocie #StopaBezrobocia #praca @LewiatanTweets

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują zarówno na wzrost stopy bezrobocia  w styczniu br. do 5,5%, jak i wzrost liczby bezrobotnych, których obecnie jest  zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy 992,4 tys. Resort podkreśla,  że mimo to w styczniu odnotowano najniższy wynik w historii pomiaru bezrobocia w Polsce.

Do wzrostu bezrobocia mogło się przyczynić zakończenie programów aktywizacyjnych

Do wzrostu bezrobocia w dużym stopniu mogło się przyczynić zakończenie programów aktywizacyjnych, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy i realizowane z reguły w cyklu rocznym. Skala wzrostu bezrobocia, zaobserwowana  w tym roku, nie jest zaskakująca i raczej ma charakter cykliczny. Niemniej jednak zakończenie prac  sezonowych nie może być jedynym wytłumaczeniem wzrostu bezrobocia, ponieważ tegoroczne warunki pogodowe umożliwiają prowadzenie wielu prac m.in. w budownictwie, a rozpoczęcie ferii w kilku województwach tworzy popyt na prace w turystyce. Wydaje się  więc, że dotychczasowy sposób organizowania programów aktywizacyjnych dla osób bezrobotnych, oparty głównie na kalendarzu i terminach rozliczeń, powinien ulec modyfikacji i być bardziej elastyczny.

W najbliższych miesiącach liczba bezrobotnych spadnie

W najbliższych miesiącach liczba bezrobotnych spadnie w związku z uruchomieniem kolejnych programów aktywizujących osoby zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy, ale jednocześnie nie możemy się już spodziewać tak znaczącego obniżania się bezrobocia jak w ubiegłych latach. Pracodawcy bowiem  raczej starają się dopasowywać plany zatrudnieniowe do podaży pracowników z odpowiadającymi im kwalifikacjami. Ponadto  spowolnienie gospodarcze powoduje ograniczenie planów rozwojowych  w przedsiębiorstwach.

Źródło: Konfederacja Lewiatan