Bezrobocie w lipcu utrzymało się na rekordowo niskim poziomie

Bezrobocie w lipcu utrzymało się na rekordowo niskim poziomie
Fot. stock.adobe.com/Tom Mc Nemar
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9% w lipcu 2018 r. wobec 5,9% w poprzednim miesiącu, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten okazał się o 1,1 pkt proc. niższy niż rok wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9% w lipcu 2018 r. wobec 5,9% w poprzednim miesiącu #bezrobocie #praca #rynekpracy @MRPiPS_GOV_PL

„Liczba osób bezrobotnych w porównaniu z czerwcem spadła w lipcu br. o 6,4 tys. osób. Według szacunków Ministerstwa Rodziny stopa bezrobocia utrzymała się na rekordowo niskim poziomie – 5,9%” – czytamy w komunikacie.

Zmiana sposobu myślenia o rynku pracy

„Kolejny miesiąc z bezrobociem poniżej granicy 6% to powód do ogromnej radości, ale też zmiany myślenia o rynku pracy i jego problemach. Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Mamy coraz lepsze warunki dla pracowników, rosną wynagrodzenia” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.

Liczba bezrobotnych w lipcu 2018 roku wyniosła 961,5 tys. osób i w porównaniu z czerwcem spadła o 6,4 tys. osób (o 0,7%), podano także.
„Spadek miał miejsce w 12 województwach – najsilniejszy (procentowy) w:
  • zachodniopomorskim – o 1,8% (0,8 tys. osób);
  • śląskim – o 1,7% (1,4 tys. osób);
  • kujawsko-pomorskim – o 1,3% (o 1,0 tys. osób);
  • mazowieckim – o 1,3% (o 1,8 tys. osób” – podkreślił resort.

178,5 tys.mniej bezrobotnych niż przed rokiem

Liczba bezrobotnych w lipcu br. była o 178,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 15,7%). Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 129 tys., podał resort.

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4% na koniec 2018 r.

Źródło: ISBnews