Bezpieczny Kredyt 2% w Banku Pekao: podpisano umowy na ponad 7 mld zł

Bezpieczny Kredyt 2% w Banku Pekao: podpisano umowy na ponad 7 mld zł
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao pod koniec 2023 roku obserwował zwiększone zainteresowanie ofertą Bezpiecznego Kredytu 2%, łączny wolumen podpisanych umów wynosi obecnie 7,2 mld zł, a finalnie będzie jeszcze wyższy. Oferta ta wspierała strategię Banku w zakresie pozyskiwania młodych klientów, Pekao chce kontynuować oferowanie kredytów ze wsparciem rządowym - poinformował PAP Biznes wiceprezes Banku Wojciech Werochowski.

„Produkt cieszył się ogromnym zainteresowaniem klientów, którzy złożyli w naszym Banku co drugi spośród wszystkich wniosków, pozyskanych w tym czasie w całym sektorze bankowym.

Łączny wolumen umów podpisanych w Banku Pekao wynosi aktualnie 7,2 mld zł, a finalnie będzie oczywiście wyższy, bo pracujemy jeszcze nad wnioskami złożonymi pod koniec roku” – powiedział PAP Biznes Wojciech Werochowski.

Dodał, że oferta ta wspierała strategię Pekao w zakresie pozyskiwania młodych klientów.

„Udział klientów w wieku do 35 lat, kupujących kredyt mieszkaniowy, zwiększył nam się o jedną trzecią, do 75 proc.” – powiedział Wojciech Werochowski.

Program Bezpieczny Kredyt 2% zakończył funkcjonowanie, do 7 stycznia 2024 roku banki mogły rejestrować w systemie BGK wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku.

Czytaj także: Kredyty mieszkaniowe: o 421% wzrosła wartość zapytań w grudniu ’23

Bezpieczny Kredyt 2% szczególnie popularny wśród młodych klientów

Wojciech Werochowski podał, że w grudniu, a szczególnie w ostatnich dniach 2023 roku, Pekao obserwował zwiększone zainteresowanie klientów tą ofertą.

„Chcieli oni zdążyć złożyć wniosek kredytowy przed ogłoszeniem przez BGK zakończenia programu. W oddziałach Banku Pekao przyjmowaliśmy wnioski o Bezpieczny Kredyt 2 proc. do ostatniego dnia roku, czyli do momentu ogłoszenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymania przyjmowania wniosków kredytowych. Wszystkie kompletne wnioski złożone w 2023 roku zostaną opracowane i rozpatrzone w najbliższym czasie” – powiedział Wojciech Werochowski.

Od 3 lipca 2023 roku Bezpieczne Kredyty 2%, czyli kredyty z dopłatą państwa do rat, mogły być udzielane przez banki, które zawarły w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Umowy z BGK podpisało w sumie 13 banków.

Według danych ZBP do 28 grudnia 2023 roku banki zawarły łącznie ok. 56,9 tys. umów kredytowych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Czytaj także: ZBP: banki zawarły 56,9 tys. umów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%

Mieszkanie na Start – nowy program kredytowy

Zgodnie z rządowymi planami od połowy 2024 roku ruszyć ma nowy program mieszkaniowy Mieszkanie na Start. Projekt resortu rozwoju zakłada, że oprocentowanie preferencyjnego kredytu na pierwsze mieszkanie będzie uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego.

„Bardzo uważnie przyglądamy się zapowiedziom nowego rządowego programu Mieszkanie na Start. Zawsze pozostajemy otwarci na wszelkie programy wsparcia, w szczególności te promujące rozwój gospodarki oraz zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych, jaką jest bez wątpienia własne mieszkanie.

Klientów, którzy z różnych względów nie złożyli wniosku o Bezpieczny Kredyt 2% możemy zapewnić, że Bank Pekao będzie kontynuował oferowanie kredytów ze wsparciem rządowym i wprowadzi je tak szybko, jak tylko będzie to możliwe” – powiedział Wojciech Werochowski.

Zgodnie z zapowiedziami nowy program zakładać ma pomoc przy zakupie pierwszego mieszkania, za wyjątkiem 5-osobowego gospodarstwa domowego, które ma już mieszkanie, ale chciałoby nabyć większe.

MRiT chciałoby, żeby w programie obowiązywały limity dochodowe, a oprocentowanie kredytu w ramach programu będzie zależało od wielkości gospodarstwa domowego. Kwoty kredytu, do którego będzie przysługiwała dopłata, byłyby uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego. Resort szacuje, że w 2024 r. uda się udzielić 50 tys. preferencyjnych kredytów w ramach programu. Projekt regulacji trafił do konsultacji.

Czytaj także: Dla kogo program Mieszkanie na start?

Źródło: PAP BIZNES