Bezpieczeństwo sieci 5G: premier RP i wiceprezydent USA podpisali wspólną deklarację

Bezpieczeństwo sieci 5G: premier RP i wiceprezydent USA podpisali wspólną deklarację
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wiceprezydentem USA Michaelem Pence'em w KPRM. Fot. Krystian Maj / KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas wizyty wiceprezydenta USA Michaela Pence'a podpisana została "Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat 5G". Deklaracja ta dotyczy sieci, która będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Polska i Stany Zjednoczone deklarują wzmocnienie współpracy w tym zakresie, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Podczas wizyty wiceprezydenta #USA Michaela Pence'a w Polsce została podpisana „Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat #5G”

„Biorąc pod uwagę, że bezpieczna technologia mobilna piątej generacji (5G) będzie miała fundamentalne znaczenie zarówno dla dobrobytu, jak i bezpieczeństwa narodowego w niedalekiej przyszłości, Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G” – czytamy w deklaracji podpisanej przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta Pence’a.

Czytaj także: W Polsce nie będzie 5G, jeżeli nie zmienimy przepisów środowiskowych >>>

Ogromny wachlarz nowych aplikacji

„5G umożliwi ogromny wachlarz nowych aplikacji, w tym zapewnienie społeczeństwu niezbędnych usług, co przyniesie korzyść naszym obywatelom i gospodarkom. Zwiększona ilość danych w sieciach 5G jeszcze bardziej sprzęgnie gospodarki wszystkich krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Polski oraz ułatwi transgraniczne usługi i handel. Ochrona tych sieci łączności następnej generacji przed zakłóceniami czy manipulacją oraz zapewnienie prywatności i indywidualnych swobód obywatelom Stanów Zjednoczonych, Polski i innych krajów ma zasadnicze znaczenie” – czytamy w dokumencie.

Czytaj także:  Wdrożenie sieci 5G zbliża się wielkimi krokami. Kluczowe będzie cyberbezpieczeństwo >>>

Propozycje Praskie

W związku z powyższym Polska i Stany Zjednoczone opowiadają się za Propozycjami Praskimi, za oświadczeniem przewodniczącego Praskiej Konferencji nt. Bezpieczeństwa 5G, które są ważnym krokiem w kierunku wypracowania wspólnego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G oraz zapewnienia bezpiecznego i dynamicznego rozwoju ekosystemu 5G. Propozycje Praskie podkreślają potrzebę konstruowania sieci 5G na bazie wolnej i uczciwej konkurencji, przejrzystości i rządów prawa, napisano także.

„Polska i Stany Zjednoczone zaznaczają, że w ramach tego zdecydowanego i wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G niezbędna jest uważna i kompletna ocena komponentów i producentów oprogramowania. Wierzymy, że wszystkie kraje muszą dopilnować tego, żeby w naszych sieciach uczestniczyli jedynie zaufani i niezawodni dostawcy, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem” – stwierdzono też w dokumencie.

Źródło: ISBnews