Będzie ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym?

Będzie ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym?
Fot. stock.adobe.com/Mariusz Blach
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić ulgi w podatku PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. MR ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.
.@MinRozwoju chce wprowadzić ulgi w podatku #PIT dla osób nabywających #mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce #UlgaPodatkowa

„Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulgi na zasiedlenie. Będzie ona dostępna dla osób, które nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowały dom jednorodzinny” – napisano.

„Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym” – dodano.

Czytaj także: Ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym zbyt mała

Jakie kwoty można by odliczyć od dochodu?

Jak podano w wykazie prac, według aktualnych danych (na koniec IV kw. 2019), w 2020 r. hipotetycznie od dochodu można byłoby odliczyć następujące kwoty:

– Podatnik (singiel) – 4.597 zł,

– Podatnik z 1 dzieckiem – 5.746,25 zł,

– Podatnik z 2 dzieci – 6.895,50 zł,

– Podatnik z 3 dzieci – 8.044,75 zł.

– Małżeństwo bezdzietne – 9.194 zł,

– Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10.343,25 zł,

– Małżeństwo z 2 dzieci – 11.492,50 zł.

Czytaj także: Ulgi podatkowe a mieszkanie: co można jeszcze odliczyć?

Ulga ma być dostępna dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka).

Wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych

Ministerstwo Rozwoju ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.

„Koncentracja środków publicznych na rynku pierwotnym ma na celu stymulację działalności firm budowlano-montażowych specjalizujących się w budowie budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych. Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców” – napisano.

„W odróżnieniu od transakcji dokonywanych na rynku wtórnym, rynek pierwotny oraz budownictwo jednorodzinne przyczynia się do tworzenia PKB, wzrostu produkcji budowlano-montażowej oraz zatrudnienia w sektorze budowlanym” – dodano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kw. 2020 r. 

Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich twierdzi, że kwoty proponowanego przez rząd wsparcia są zbyt małe, żeby pobudzić budownictwo.

-Koncepcja, którą zaprezentowało Ministerstwo Rozwoju jest dobra, natomiast poziom wsparcia powinien być co najmniej kilkukrotnie wyższy, aby faktycznie nowe inwestycje już dzisiaj były uruchamiane, żeby nie były zatrzymywane – mówi Konrad Płochocki.

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl