Będą specjalne kredyty dla studentów medycyny
W projekcie rozporządzenia założono, że o kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci odbywający studia na kierunku lekarskim prowadzone w języku polskim na warunkach odpłatności.
Uzyskanie kredytu będzie się wiązało z obowiązkiem jego późniejszego odpracowania.
W treści projektu rozporządzenia przewidziano, że umowa kredytu na studia medyczne będzie zawierana przez studenta z bankiem w terminie 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o udzielenie kredytu na studia medyczne.
Umorzenie kredytu
Projekt zakłada możliwość umorzenia spłaty kredyty m.in. w przypadku ze spełnieniem łącznie dwóch następujących warunków: a) wykonywaniem zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez okres 10 lat w ciągu 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w łącznym wymiarze czasu pracy odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu oraz b) uzyskaniem tytułu specjalisty, w okresie o którym mowa w pkt 1, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia.
Wzory europejskie
Jak piszą autorzy dokumentu obecnie niemal wszystkie kraje europejskie oferują studentom co najmniej jeden rodzaj bezpośredniego publicznego wsparcia finansowego – stypendia lub pożyczki.
Dotacje publiczne, tj. bezzwrotne publiczne wsparcie finansowe, istnieją w niemal wszystkich europejskich systemach szkolnictwa wyższego.
Publicznie dotowane pożyczki,tj. zwrotna publiczna pomoc finansowa, istnieją w około dwóch trzecich wszystkich europejskich systemów szkolnictwa.
Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji