Barometr Ofert Pracy we wrześniu w dół. Dobra koniunktura rynku hamuje
„W skali bieżącego roku odnotowaliśmy sześć okresów redukcji i tylko cztery okresy niewielkiego wzrostu liczby wakatów. Od początku roku wskaźnik stracił ponad 8% swej wartości. Tak gwałtownej redukcji liczby internetowych ogłoszeń o zatrudnieniu nie obserwowaliśmy od 2013 roku. Do ograniczania ich zasobu może przyczyniać się polityka przedsiębiorstw skierowana na przeciwdziałanie rosnącym kosztom pracy. Zegar rynku ofert pracy od kilku ostatnich miesięcy wskazuje na zakończenie okresu dobrej koniunktury na rynku” – czytamy w raporcie.
Spadek liczby wakatów wystąpił we wszystkich województwach
We wrześniu spadek liczby wakatów wystąpił we wszystkich województwach bez wyjątku, podało Biuro.
„Spośród szerokich grup ofert pracy, w samym wrześniu największa redukcja wakatów dotyczyła zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych. Najmniejsza redukcja z kolei dotyczyła prac fizycznych i prostych. Inaczej wygląda sytuacja gdy weźmiemy pod uwagę cały obecny rok. W skali roku spadek liczby ofert pracy był największy dla przedstawicieli prac fizycznych, zaś w przypadku grupy nauk ścisłych i inżynieryjnych – najmniejszy. Co więcej, wszystkie szerokie kategorie ofert, za wyjątkiem tych dotyczących prac fizycznych wykazują widoczne oznaki koniunkturalnego spadku. W przypadku prac fizycznych redukcja jest obecnie korektą po gwałtownym wzroście w okresie wrzesień 2018 – luty 2019” – czytamy w raporcie.
Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w sierpniu w górę. Liczbę ofert ograniczają wysokie koszty zatrudnienia >>>
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.