Barometr Ofert Pracy w styczniu w dół, przez obostrzenia mniejsze zapotrzebowanie na pracowników

Barometr Ofert Pracy w styczniu w dół, przez obostrzenia mniejsze zapotrzebowanie na pracowników
Fot. stock.adobe.com/MclittleStock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w styczniu w Polsce spadł wobec grudniowego odczytu o 6,8 pkt. do 249,0 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Kolejny pakiet ograniczeń sanitarnych wprowadzony z końcem grudnia przyczynił się do styczniowego ograniczenia zapotrzebowania na nowych pracowników.

„Spośród negatywnych czynników wpływających na taki stan możemy również wyróżnić relatywnie niski, w porównaniu do innych krajów rozwiniętych, odsetek zaszczepionych ludzi. Trudna sytuacja epidemiczna krajów sąsiadujących negatywnie oddziałuje zaś na poziom napływających zamówień do polskich przedsiębiorstw” – napisano w komentarzu do danych.

Luzowanie obostrzeń może wesprzeć polską gospodarkę

Autorzy badania piszą, że zniesienie ograniczeń epidemicznych z początkiem lutego oraz kolejne ich luzowanie w drugiej połowie miesiąca może wesprzeć polską gospodarkę.

Czytaj także: Bezrobocie w styczniu trochę wzrosło, firmy ostrożnie będą zatrudniać na etat >>>

Jednak częściowe otwarcie gospodarki może być niewystarczające do pokrycia kosztów stałych ponoszonych przy świadczeniu niektórych usług, jak w przypadku hoteli czy kin.

„Co więcej, obawa przed powtórnym zamrażaniem gospodarki z powodu oportunistycznego zachowywania społeczeństwa, może być decydującą przyczyną przy podjęciu decyzji co do ponownego otwarcia działalności gospodarczej w lutym” – napisano. 

Źródło: PAP BIZNES