Barometr Ofert Pracy w styczniu w dół, liczba wakatów obniża się sezonowo
„Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w styczniu drugi miesiąc z rzędu nieznacznie spadł. Ochłodzenie klimatu koniunktury, rosnące koszty prowadzenia działalności oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne w sposób bezpośredni mogły ograniczyć realne zdolności do dynamicznej kreacji nowych miejsc pracy. Negatywna reakcja rynku może być również związana z podniesieniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Podobną sytuację obserwowaliśmy rok temu” – czytamy w raporcie.
Prawie wszędzie spadek liczby internetowych ofert pracy
W styczniu we wszystkich województwach za wyjątkiem opolskiego obserwowaliśmy spadek liczby internetowych ofert pracy, podało Biuro.
„Wśród województw o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia największą redukcję obserwowaliśmy w woj. kujawsko-pomorskim, zaś najmniejszą w woj. warmińsko-mazurskim. Pod względem tendencji długofalowych, w ciągu ostatnich pięciu latach największa dynamika wakatów wystąpiła w woj. mazowieckim, zaś najmniejsza w woj. świętokrzyskim” – czytamy dalej.
Przybyło ogłoszeń w zawodach usługowych
W raporcie wskazano, że w styczniu liczba ogłoszeń, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrosła w zawodach usługowych.
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Źródło: ISBnews