Barometr Ofert Pracy w sierpniu trzeci raz z rzędu w dół; szybkie spadki liczby wakatów

Barometr Ofert Pracy w sierpniu trzeci raz z rzędu w dół; szybkie spadki liczby wakatów
Fot. stock.adobe.com/MclittleStock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w sierpniu spadł w Polsce o 12,1 pkt. do 361,8 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Autorzy badania podają, że obecny spadek był już trzeci z rzędu, a wskaźnik w porównaniu do szczytu obserwowanego w maju stracił 15 proc. swojej wartości.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w lipcu drugi miesiąc z rzędu w dół; nie ma co liczyć na powrót na ścieżkę wzrostów?

Wyczerpanie impulsu wzrostowego

„Komunikaty płynące z gospodarki coraz wyraźniej sygnalizują o wyczerpaniu impulsu wzrostowego, do którego przyczyniła się polityka stymulacyjna rządu w okresie odbudowy covidowej. Dalsze znaczne wzrosty liczby wakatów i powrót Barometru do poziomu 400 punktów wydaje się być obecnie mało realistyczny. Galopująca inflacja, rosnący niemal od 12 miesięcy koszt obsługi długu oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw będą negatywnie oddziaływały na aktywność inwestycyjną i w konsekwencji na kreację wakatów” – napisano w komentarzu do badania.

Redukcja liczby ofert pracy

„Dodatkowo zwiększeniu kosztów i niepewności będzie towarzyszył kryzys energetyczny oraz zbliżający się okres grzewczy. Szczególną uwagę musimy zwrócić na charakterystyczną cechę obecnej fazy ochłodzenia klimatu koniunktury gospodarczej. W porównaniu do danych z ostatnich okresów dekoniunktury w latach 2007-2009 oraz 2018-2020, obecne spadki liczby wakatów następują szybko i są ostre. Redukcja liczby ofert pracy występuje we wszystkich szerokich grupach ogłoszeń” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES