Barometr Ofert Pracy w listopadzie w górę. Utrzymuje się spadek koniunktury

Barometr Ofert Pracy w listopadzie w górę. Utrzymuje się spadek koniunktury
Fot. stock.adobe.com/georgejmclittle
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 2,4 pkt m/m i wyniósł 250,1 pkt w listopadzie 2019 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według Instytutu, zanotowano niewielką korektę spadkowej tendencji obserwowanej od początku roku. Od stycznia wskaźnik stracił 8,6% swej wartości.

W listopadzie niewielki wzrost liczby wakatów odnotowano w większości województw #BOP #BIEC #praca

„Przykładowo w tym samym okresie przed rokiem wskaźnik był na plusie o 11,8%. W rezultacie, w drugiej połowie bieżącego roku liczba ofert spadła poniżej poziomu z roku poprzedniego. Wbrew spadkowym tendencjom na zagregowanym poziomie, istnieją kategorie ofert pracy, choć nieliczne, w których notujemy wzrosty. Należy do nich marketing, energetyka i branża edukacyjna” – czytamy w raporcie.

Wskazano, że spadek ofert pracy publikowanych w internecie występuje w kategoriach dostarczających najwięcej ofert zatrudnienia, np. w sprzedaży.

Niewielki wzrost liczby wakatów w większości województw

W listopadzie niewielki wzrost liczby wakatów odnotowano w większości województw. Wyjątkiem były województwa: pomorskie, wielkopolskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz śląskie, podało Biuro. Najwięcej ofert napłynęło do woj. mazowieckiego, łódzkiego oraz opolskiego.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w październiku w dół. Ostry spadek liczby wakatów >>>

„W bieżącym roku we wszystkich województwach wakatów jest mniej niż w roku ubiegłym. Największy ich ubytek wystąpił w woj. lubuskim, zaś najmniejszy – w woj. podlaskim” – czytamy w raporcie.

Postępujące spowolnienie gospodarcze

Autorzy raportu podkreślają, że w ostatnich miesiącach zainteresowanie przedsiębiorców kreacją ofert pracy dla pracowników fizycznych i prac prostych spada najszybciej z uwagi na postępujące spowolnienie gospodarcze.

„Spośród szerokich grup ofert pracy, najwięcej ogłoszeń przybyło w listopadzie dla przedstawicieli zawodów usługowych, najmniej zaś tych na stanowiska dotyczące prac fizycznych i prostych” – czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews