Barometr Ofert Pracy w lipcu wzrósł do poziomu najwyższego od 1999 roku

Barometr Ofert Pracy w lipcu wzrósł do poziomu najwyższego od 1999 roku
Fot. stock.adobe.com/New Africa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lipcu wzrósł o 11,5 pkt. do 302,7 pkt., poziomu najwyższego od 1999 r. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Liczba ofert pracy jest obecnie wyższa niż przed pandemią.

„Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym lipcu kontynuował swój wzrost i po raz pierwszy od 1999 r. osiągnął poziom ponad 300 punktów” – napisano w komentarzu do badania.

Liczba ukazujących się w internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w czerwcu w górę; wakatów więcej niż przed epidemią >>>

Napędzenie popytu i wzrost zatrudnienia

Autorzy badania napisali, że przyczyniła się do tego reakcja sektora prywatnego na okres w większości nieograniczanego epidemią funkcjonowania gospodarki wyrażająca się m.in. chęcią konsumentów nadrobienia niezrealizowanych w ubiegłym roku ambicji wakacyjnych. Napędziło to popyt i w konsekwencji wsparło zatrudnienie.

Niepewne zmiany na rynku wakatów

„Dalsze zmiany na rynku wakatów są mimo wszystko niepewne. Pesymistyczny scenariusz wokół czwartej fali zakażeń, którą już obserwujemy w niektórych państwach jest całkiem prawdopodobny w Polsce we wrześniu/październiku br. Nowe restrykcje sanitarne ograniczą aktywność gospodarczą, jak to było poprzednio. Wciąż mocne zagrożenie dla dalszego rozwoju gospodarki stanowi wysoka inflacja oraz niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES