Barometr Ofert Pracy w lipcu wzrósł do poziomu najwyższego od 1999 roku
„Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym lipcu kontynuował swój wzrost i po raz pierwszy od 1999 r. osiągnął poziom ponad 300 punktów” – napisano w komentarzu do badania.
Liczba ukazujących się w internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią.
Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w czerwcu w górę; wakatów więcej niż przed epidemią >>>
Napędzenie popytu i wzrost zatrudnienia
Autorzy badania napisali, że przyczyniła się do tego reakcja sektora prywatnego na okres w większości nieograniczanego epidemią funkcjonowania gospodarki wyrażająca się m.in. chęcią konsumentów nadrobienia niezrealizowanych w ubiegłym roku ambicji wakacyjnych. Napędziło to popyt i w konsekwencji wsparło zatrudnienie.
Niepewne zmiany na rynku wakatów
„Dalsze zmiany na rynku wakatów są mimo wszystko niepewne. Pesymistyczny scenariusz wokół czwartej fali zakażeń, którą już obserwujemy w niektórych państwach jest całkiem prawdopodobny w Polsce we wrześniu/październiku br. Nowe restrykcje sanitarne ograniczą aktywność gospodarczą, jak to było poprzednio. Wciąż mocne zagrożenie dla dalszego rozwoju gospodarki stanowi wysoka inflacja oraz niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej” – dodano.