Bankowcy zgadzają się z opinią prezesa PFR na temat zysków polskich banków
„Powtarzamy nieustannie, że sektor bankowy jest rekordowo obciążony fiskalnie i pozafiskalnie w porównaniu do innych państw członkowskich UE. Stopa opodatkowania przekracza 40%. To powoduje właśnie, że mamy ograniczone możliwości zwiększania finansowania gospodarki” – mówił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Odniósł się do przedstawionej wcześniej podczas konferencji prezentacji wiceprezesa ZBP Włodzimierza Kicińskiego, który mówił, że do wsparcia inwestycji w Polsce wymagane jest zapewnienie wzrostu kredytu na poziomie około 220 – 230 miliardów złotych.
„Tego nie będziemy w stanie zrobić jeśli będziemy pozostawać w takiej jak obecna skali obciążeń fiskalnych i parafiskalnych” – skonstatował Tadeusz Białek.
Jak osiągnąć poziom inwestycji w wysokości 25 procent w relacji do PKB?
Włodzimierz Kiciński odnosząc się do naszego pytania stwierdził, że jeśli mamy teraz poziom inwestycji w wysokości 16,7% w odniesieniu do PKB i chcemy go podnieść o około 6 punktów procentowych to pojawia się ogromna luka finansowa. W tej sytuacji banki nie mają wystarczających środków na inwestycje związane z transformacją energetyczną, ochroną środowiska, programami dalszego rozwoju infrastruktury.
„Nie może być tak, że kiedy dyskutujemy na przykład o finansowaniu elektrowni atomowej w Polsce, a to jest bardzo potężna inwestycja rzędu kilkuset miliardów złotych, to spotykają się inwestorzy i instytucje finansujące z zagranicy, natomiast polskie banki są reprezentowane tylko śladowo” – mówił Włodzimierz Kiciński.
I w tym miejscu dodał: „Musimy wygospodarować odpowiednie środki, zasilić nasze kapitały własne, zmniejszyć obciążenia sektorowe dla sektora bankowego, także fiskalne, i zaprzestać wykorzystywać banki do różnego rodzaju prezentów, które często nie są tym obdarowanym potrzebne” – podsumował wiceprezes ZBP.”
Zwrot z kapitału polskich banków ponad 10 procent
„W pełni zgadzam się z panami prezesami, moimi przedmówcami, ale też zgadzam się z opinią pana prezesa Pawła Borysa” – powiedział Bartosz Kublik, wiceprezes ZBP i dopowiedział:
„Kwota 25 do 30 miliardów złotych wyniku sektora bankowego została, jak sądzę, wywiedziona przez prezesa PFR z tego, że zwrot z kapitału polskich banków winien wynosić nie mniej niż 10%.”
Następnie Bartosz Kublik wyjaśnił, że jeżeli kapitały polskich banków wynoszą około 300 miliardów złotych, to 10% z tej kwoty to jest właśnie tych ponad 30 miliardów złotych, o których mówił Paweł Borys.
Tłumacząc dlaczego zwrot na kapitale banków powinien wynosić 10 % stwierdził: „Zwrot z kapitału nie powinien spadać poniżej stopy inflacji. Jeśli przekraczamy stopę inflacji, to chronimy wartość kapitału banków przed deprecjacją. Jeżeli ze stopą inflacji porównamy zwrot z kapitału chociażby w roku 2022, to dojdziemy do przekonania, że ten zwrot był dwukrotnie niższy niż odczytana w tym roku inflacja.”
Jak zauważył właśnie doszło do deprecjacji kapitałów polskich banków, co pokazał w swojej prezentacji Włodzimierz Kiciński. Jest to jedna z przyczyn obniżenia się finansowania gospodarki.