Bankomatów jest coraz więcej, a nie coraz mniej?

Bankomatów jest coraz więcej, a nie coraz mniej?
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W najnowszym opracowaniu Narodowego Banku Polskiego „Informacja o kartach płatniczych w II kw. 2024 r.” pojawiły się dane świadczące nie o spadającej liczbie bankomatów w Polsce, a wręcz przeciwnie o wzroście ich liczby.

W dotychczasowych przekazach medialnych pojawiały się alarmistyczne informacje o spadającej liczbie bankomatów w Polsce i o coraz trudniejszym dostępie do gotówki. Tymczasem w opublikowanej dzisiaj na stronach NBP „Informacji o o kartach płatniczych w II kw. 2024 r” stwierdza się, że na koniec czerwca 2024 r. w Polsce funkcjonowało 21 160 bankomatów (na koniec marca 2024 r. – 20 869).

W omawianym kwartale liczba bankomatów zwiększyła się o 291 urządzeń (wzrost o 1,4%), do czego mogło przyczynić się montowanie tych urządzeń w miejscowościach turystycznych na okres wakacyjny

Zmiana metody liczenia bankomatów

W informacji stwierdza się, że poprzednio dochodziło do podwójnego liczenia niektórych bankomatów.

Wyjaśnienie brzmi następująco:

„Dane o liczbie bankomatów do 2023 r. przedstawione we wcześniejszych edycjach opracowania nie są porównywalne z danymi na koniec marca i czerwca 2024 r. ze względu na zmianę metodyki zbierania i opracowywania danych o tych urządzeniach. Z początkiem 2024 r. nałożony został obowiązek sprawozdawczy na operatorów bankomatów, co pozwoliło na wyeliminowanie podwójnego raportowania niektórych urządzeń”.

Informacja precyzuje jak należy nazywać dane urządzenia.

„Jako bankomaty rozumiane są zlokalizowane na terytorium Polski urządzenia dwojakiego rodzaju: tradycyjne bankomaty (umożliwiające jedynie wypłatę gotówki) oraz recyclery (umożliwiające zarówno wypłatę, jak i wpłatę gotówki).”

Na koniec czerwca 2024 r. urządzeń umożliwiających klientom dokonanie wpłaty gotówki (wpłatomatów i recyclerów) było zainstalowanych 11 563. W II kw. 2024 r. przybyło 525 urządzeń tego typu (wzrost o 4,8%) – podaje NBP.

Czytaj także: Dlaczego spada liczba bankomatów?>>>

Dominują karty zbliżeniowe

W informacji zawarto przede wszystkim dane dotyczące dotyczące kart płatniczych.

Na koniec czerwca 2024 r. na krajowym rynku wydanych było 46,1 mln kart płatniczych, tj. o 212,0 tys. więcej (wzrost o 0,5%) w porównaniu z końcem marca 2024 r. Podstawową kategorią kart w Polsce pozostawały karty debetowe (85,1%).

Cechą charakterystyczną polskiego rynku usług płatniczych jest dominujący udział zbliżeniowych kart płatniczych. Na koniec czerwca 2024 r. wydanych było 45,4 mln takich kart.

Według danych od wydawców kart płatniczych, w II kw. 2024 r. przeprowadzono 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi o łącznej wartości 327,7 mld zł.

Źródło: BANK.pl