Banki zrzeszone w SGB stawiają na dalszy cyfrowy rozwój
Podczas obrad, jednym z głównych wątków jest ocena procesu cyfrowej transformacji, którą przechodzi Spółdzielcza Grupa Bankowa. Uczestnicy poruszali też projekty biznesowe, zmierzające do podniesienia efektywności działania bankowości spółdzielczej.
Przemysław Pilarski, przewodniczący Rady Zrzeszenia i prezes Zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Mosinie, pozytywnie ocenił projekt wdrożenia nowego funduszu przeznaczonego na rozwój technologiczny Grupy:
– Dwa lata temu Zgromadzenie Prezesów przyjęło strategię „Otwieramy Przyszłość”. Miniony czas pokazał, że Zrzeszenie obrało dobry, właściwy kierunek. Dziś rozwijamy nasze plany. Banki Spółdzielcze SGB dzięki zrealizowanym inwestycjom i ogromnej pracy ze strony każdego z uczestników Zrzeszenia, zapewniają klientom bardzo dobrą ofertę – powiedział prezes banku w Mosinie i dodał:
-Jednak wciąż musimy inwestować. Ten wybór przynosi naszemu Zrzeszeniu konkretne rezultaty, doceniane przez rynek i mające swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych poszczególnych banków SGB. Nowy fundusz rozwoju technologicznego powinien wzmocnić te pozytywne tendencje, dać impuls do kolejnych działań związanych z elektronizacją procesu bankowego, obniżenia kosztów, usprawnienia analizy danych i wdrożenia elektronicznych procesów sprzedaży zdalnej.
-Dlatego dzisiaj nasze Zrzeszenie zaakceptowało pilotaż projektu takiego funduszu. To rozsądne aby w okresie kiedy banki maja dobre wyniki finansowe inwestować w narzędzia i rozwiązania, które ułatwiają nam biznes i zapewniają wzmocnienie bezpieczeństwo – podsumował Przewodniczący Pilarski.
Dobre wyniki finansowe banków SGB
Przewodniczący Rady Nadzorczej SGB-Banku SA, Jan Grzesiek, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jarocinie, podkreślił z kolei znaczenie dobrych wyników finansowych, które osiągnęły w minionym roku Banki Spółdzielcze SGB.
– Jesteśmy spółką akcyjną której celem jest rozwój każdego uczestnika Spółdzielczej Grupy Bankowej. Cieszy fakt, że wzmacniamy się kapitałowo i inwestujmy wypracowane zyski fundusze własne – powiedział przewodniczący Jan Grzesiek i dodał:
– Zrównoważony rozwój powoduje doskonalenie usług bankowych w ramach akcjonariatu. Powinniśmy być jeszcze bliżej naszych klientów i jeszcze szybciej reagować na ich potrzeby. Mam na myśli przede wszystkim mikro, małych i średnich przedsiębiorców. To oni mają wielki wpływ na lokalne gospodarki, tworzą miejsca pracy i dbają o nasze małe ojczyzny. Bez najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych nie będzie to możliwe.
Coraz więcej decyzji podejmujemy w oparciu o zasady dobrej współpracy wewnątrz Zrzeszenia, a także w ramach kolejnych inicjatyw strategicznych mieszczących się w strategii „Otwieramy przyszłość”. Wszystko to, łącznie z rozwojem technologicznym, ulokowaniem naszej bazy danych w Chmurze Google i wykorzystaniem Systemu Usług SGB ma korzystny wpływ na rozwój akcjonariatu i jego technologiczną pozycję w kolejnych dekadach – oceniał przewodniczący.
ESG i banki spółdzielcze
W ramach wydarzenia spotkali się również Przewodniczący Rad Nadzorczych Banków Spółdzielczych SGB. Omawiali przede wszystkim wyzwania związane z ESG (środowisko naturalne, społeczeństwo, ład korporacyjny) i jego wpływ na polski sektor bankowości spółdzielczej.
Skupili się również na nowych rozwiązaniach prawnych dotyczących bankowości i rekomendacji regulatora.
Zgromadzenie Prezesów SGB omawiało również wyniki badań marketingowych obejmujących strategię komunikacji Zrzeszenia, a także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.
Zgromadzenie Prezesów to jeden z najważniejszych organów Zrzeszenia, uprawniony między innymi do przyjmowania strategicznych zasad rozwoju Grupy i wyboru członków Rady Zrzeszenia.