Banki Zrzeszenia BPS mogą szybko zwiększyć finansowanie firm i samorządów
„Banki spółdzielcze stoją obecnie w pole position, czyli mają objęte rezerwami problematyczne pożyczki z przeszłości. Mają bardzo wysokie kapitały, a więc dużą bazę do tego żeby rozpocząć akcję kredytową. Głęboko wierzę, że rozwój Polski jest związany zarówno z rozwojem dużych aglomeracji miejskich jak i mniejszych lokalnych środowisk. W związku z tym banki spółdzielcze są ośrodkami, do których można kierować fundusze unijne przeznaczone dla przedsiębiorców rozwijających gospodarkę lokalną” – stwierdził Artur Adamczyk.
Jak zaznaczył banki Zrzeszenia BPS są obecne we wszystkich ważnych i znaczących programach przygotowywanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska, przede wszystkim związanych z transformacją energetyczną naszej gospodarki.
Przydatne konsorcja
Dodał, że Bank BPS jest partnerem dla banków Zrzeszenia przy realizacji większych projektów. Tworzy z nimi konsorcja, w których bierze na swoje kapitały zwiększone ryzyko.
Na pytanie czy dla banków lokalnych jest interesująca oferta Banku Ochrony Środowiska, który zaproponował bankom spółdzielczym tworzenie większych konsorcjów w celu zwiększenia możliwości uczestniczenia w dużych projektach związanych z zieloną transformacją, prezes Banku BPS powiedział, że jest to ciekawa propozycja i liczy na to, że będzie rozwijana w konkretnych projektach.
„Na pewno połączone potencjały Banku Polskiej Spółdzielczości, jak i drugiego banku zrzeszającego czyli SGB-Banku oraz BOŚ pozwolą nam finansować większych klientów” – podkreślił Artur Adamczyk.
Banki spółdzielcze mogą szybko zwiększyć kredytowanie gospodarki
Tymczasem – jak zwróciliśmy uwagę w naszej rozmowie – banki spółdzielcze chętniej finansują państwo niż przedsiębiorców i konsumentów.
„Finansowanie państwa jest w tym momencie bardzo intratnym sposobem prowadzenia biznesu z perspektywy pojedynczego banku spółdzielczego. Przy praktycznie zerowym ryzyku uzyskują dość wysokie dochody” – powiedział.
Stwierdził, że większość zaangażowania banków spółdzielczych w emitowane przez państwo instrumenty finansowe dotyczy krótkoterminowych bonów pieniężnych. W związku z tym, gdy zajdzie potrzeba dostarczania finansowania przedsiębiorstwom, czy samorządom do realizacji projektów przy udziale środków unijnych, to banki lokalne bardzo szybko będą mogły przekierować środki finansowe ulokowane w bonach na inwestycje w polskiej gospodarce.
Na nasze pytanie czy w jego opinii za 5 lat udział banków spółdzielczych w całym sektorze bankowym zwiększy się i będzie wyższy niż obecne 10 %, Artur Adamczyk wskazał na czynniki demograficzne i trwającą migrację do większych miast, które mogą mieć wpływ na bankowość spółdzielczą.
„Myślę, że ważne jest to, abyśmy tych klientów, którzy chcą działać lokalnie wspierali w działalności biznesowej. Udziały w rynku są ważne, ale ważne jest to, żebyśmy napędzali bankowość lokalną, napędzali lokalne środowiska i byli bankiem pierwszego wyboru”- podsumował.