Banki zapowiadają pomoc dla firm i osób dotkniętych powodzią

Banki zapowiadają pomoc dla firm i osób dotkniętych powodzią
Tadeusz Białek. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki przygotowują wspólne sektorowe podejście w odniesieniu do kredytobiorców dotkniętych skutkami powodzi mówił dr Tadeusz Białek podczas pierwszego dnia Forum Liderów Banków Spółdzielczych (17.09.2024).

„Uruchomiliśmy doraźną pomoc w ramach sektora bankowości spółdzielczej. Są prowadzone odpowiednie zbiórki.  W tej sprawie ukaże się stosowny komunikat obu izb: Związku Banków Polskich oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Chodzi tu o działania nakierowane na bieżącą pomoc dla osób poszkodowanych” – powiedział w rozmowie z BANK.pl dr Tadeusz Białek.

Mówiąc o całym sektorze przedstawił wstępne propozycje działań, o których rozmawiają banki. Dotyczą one zarówno firm, jak i osób fizycznych posiadających kredyty.

Pozaustawowe moratoria kredytowe

„Rozmawialiśmy dzisiaj o określonych moratoriach na zasadzie wakacji pozaustawowych, odroczeń w spłacie kredytów, które chcielibyśmy uregulować jako sektorowe podejście”- powiedział.

„Tu chodzi o pewne działania skoordynowane środowiskowo, o wspólny jednolity front pomocy, podobny do moratorium covidowego, które zresztą także było przygotowane w ramach Związku Banków Polskich i zadziałało wyjątkowo skutecznie. Ponad 1 mln 200 tysięcy osób i przedsiębiorstw wówczas skorzystało z tego moratorium” – podkreśla dr Tadeusz Białek.

Jak zaznaczył – ta pomoc będzie dotyczyła powiatów dotkniętych powodzią i osób, które tej pomocy potrzebują.

Rozszerzenie kredytów klęskowych

„Rozmawialiśmy także o rozszerzeniu działań związanych z programami kredytów klęskowych” – mówił prezes ZBP. Wskazał, że obecnie dotyczą one tylko rolników.

„Bankowcy przygotowali propozycje do rozmów z rządem w sprawie rozszerzenia zakresu kredytów klęskowych na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, tak aby przedsiębiorcy dotknięci skutkami powodzi mogli skorzystać z tej dodatkowej, preferencyjnej formy pomocy” – powiedział dr Tadeusz Białek w kuluarach Forum Liderów Banków Spółdzielczych (FLBS 2024).

Jak zwiększyć akcję kredytową i podnieść stopę inwestycji?

Odnosząc się do tematyki tegorocznego  Forum Liderów Banków Spółdzielczych prezes ZBP mówił o bardzo dobrej sytuacji finansowej banków spółdzielczych, która jest spowodowana wysokim zyskiem odsetkowym, co jest pokłosiem wysokich stóp procentowych. Jednocześnie jak wskazywał akcja kredytowa banków spółdzielczych, jak i banków komercyjnych jest na bardzo niskim poziomie.

„Mamy bardzo złe wskaźniki jeśli chodzi o poziom kredytów. Są one najgorsze od 20 lat, czyli od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Poziom kredytów dla przedsiębiorstw w relacji do PKB spadł poniżej 12%” – powiedział Tadeusz Białek.

Jak zaznaczył w bankach jest duża nadpłynność. Jego zdaniem trudno w aktualnych realiach i uwarunkowaniach mówić równowadze między depozytami i kredytami.

Jako jedną z przyczyn tego stanu rzeczy podał obecną formułę podatku bankowego, w której banki tym więcej płacą podatków im więcej udzielają kredytów.

„Czasami wygodniej jest po prostu angażować się w kupno papierów dłużnych skarbu państwa, [ zyski z tych instrumentów finansowych nie są objęte podatkiem bankowym ] stąd polskie banki są rekordowo zaangażowane w aktywa skarbu państwa” – powiedział.

Przyznał jednak, że banki spółdzielcze są zwolnione z podatku bankowego, a mimo to, one także są bardzo mocno zaangażowane w papiery dłużne skarbu państwa.

„Banki spółdzielcze w sytuacji kiedy przedsiębiorcy niezbyt chętnie sięgają po kredyt, także wykazują dużą nadpłynność i starają się lokować swoje aktywa w obligacjach skarbu państwa” – mówił.

„Przeprowadziliśmy szczegółowe analizy i badania, które wykazują bardzo niską skłonność przedsiębiorców do inwestowania. Nie chcą podejmować ryzyka w niepewnych czasach, np. jeżeli chodzi o sytuację geopolityczną. Poza tym wysoki poziom stóp procentowych naturalnie odstrasza ich od sięgania po kredyty. Dodatkowo specyfiką polskich przedsiębiorców jest korzystanie w pierwszej kolejności ze środków własnych, a dopiero w drugim rzędzie sięganie po kredyt bankowy” – wyjaśniał.

Zdaniem Tadeusza Białka zwiększeniu akcji kredytowej sprzyjałyby niższe stopy procentowe, dodatkowe zachęty podatkowe dla firm, i przede wszystkim stabilność regulacyjna, stabilność przepisów prawa w obszarach dotyczących przedsiębiorców.

Źródło: BANK.pl