Banki wierzą w PRS

Banki wierzą w PRS
Inwestycje PRS, Warszawa. Źródło: Resi4Rent
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszej połowie 2023 liczba lokali na wynajem w sektorze PRS (najmu instytucjonalnego) wzrosła o ponad 3,9 tys. do blisko 14,7 tys. - poinformowała w raporcie PwC Polska. W budowie jest 13,3 tys. lokali, a do 2028 roku liczba gotowych lokali może wzrosnąć do blisko 85 tys.

„Duża ilość projektów w budowie oraz ambitne plany inwestorów, którzy zwiększają docelową liczbę lokali w swoich strategiach inwestycyjnych, sugerują, że zasoby mieszkaniowe w sektorze PRS będą systematycznie rosnąć” – napisano w raporcie.

PwC Polska podało, że liczba mieszkań planowanych do wybudowania wzrosła o 30 proc., co pokazuje, że inwestorzy chcą dalej rozwijać swoje portfele najmu instytucjonalnego.

Sektor PRS bardziej atrakcyjny dla banków niż biurowce

„Rosnąca liczba dużych, wybudowanych i skomercjalizowanych z sukcesem projektów przekłada się na wzrost zainteresowania finansowaniem przez banki. Kolejne zrealizowane projekty dostarczają niezbędnych danych do analizy kredytowej. Sektor PRS wydaje się być obecnie atrakcyjny, szczególnie w porównaniu z innymi segmentami rynku nieruchomości, przede wszystkim biurowcami czy mocno konkurencyjną logistyką” – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Anna Derleta-Konikowska, wicedyrektor PwC Polska w zespole Debt & Capital Advisory.

„Z takim nastawieniem, banki stopniowo wdrażają polityki kredytowe obejmujące PRSy, potwierdzając tym samym, że segment ten pozostanie na dłużej w ich obszarze zainteresowania. Wraz ze stopniowym rozwojem rynku, do obecnego wąskiego grona finansujących będą dołączały nowe lokalne i międzynarodowe instytucje finansowe. Presja konkurencyjna pomiędzy nimi wpłynie na stopniowe luzowanie warunków finansowania, zarówno pod kątem struktury, parametrów projektu czy wymogów stawianych samym sponsorom” – dodała.

Warszawa najbardziej atrakcyjna dla inwestorów z sektora PRS

PwC Polska podało, że po pierwszej połowie 2023 roku stolica pozostaje zdecydowanie największym rynkiem w Polsce, z perspektywą podwojenia liczby lokali w ciągu następnych 3 lat.

Z danych PwC Polska wynika, że pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło przetasowanie na podium zestawienia inwestorów z największą liczbą wybudowanych lokali – Vantage Rent, z przewagą około 200 lokali, zastąpił na drugim miejscu PFR Nieruchomości.

Liderem w dalszym ciągu pozostaje Resi4Rent, które utrzymuje swój 28 proc. udział w rynku.

Źródło: PAP BIZNES