Banki spółdzielcze po roku pandemii, są potrzebne zmiany
Analiza wyników finansowych 2020 roku wskazuje na spadek dynamiki przychodów odsetkowych do minus 22 proc. w listopadzie. Koszty odsetkowe uległy obniżeniu do 50 proc.
Mimo to wynik 2019/20 z głównego źródła przychodów obniżył się o 15 proc. Skutki niskich stóp procentowych mają charakter narastający i wpływają niekorzystnie n wyniki banków.
Gdyby przyjąć jako podstawę mnożnik wyniku za listopad 2020 można prognozować straty sektora w 2021 roku powyżej 421 mln złotych.
Czytaj także: Konwent na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej 2021, dwie sesje w styczniu, jedna w lutym
15 proc. obniżenie dochodu odsetkowego
Dyscyplina kosztowa nie pozwala uwolnić zasobów koniecznych dla poprawy wartości portfela. Poziom wyrezerwowania ekspozycji kredytowych nie odpowiada faktycznym potrzebom, i wynika z rozluźnienia kryteriów przyjętych do ich tworzenia w warunkach pandemii. Prelegent wskazuje, że banki komercyjne w tym czasie zwiększyły rezerwy o 50 proc.
Sprawozdanie KNF za trzy kwartały minionego roku odpowiada wynikom kształtowanym w okresie pandemii. I nie w pełni oddaje obraz realiów rzeczywistości gospodarczej.
15 proc. obniżenie dochodu odsetkowego wskazuje na potrzebę zmiany dotychczasowych kosztów odsetkowych i poziomu oprocentowania depozytów. Dopracowanie strategii pokryzysowej musi uwzględnić obniżenie jakości portfela.
Czytaj także: Prezes NBP: banki spółdzielcze lepiej sobie radzą w czasie pandemii niż cały sektor bankowy