Banki potrzebują 30 mld złotych nowego finansowania kredytowego, aby spełnić WFD

Banki potrzebują 30 mld złotych nowego finansowania kredytowego, aby spełnić WFD
Fot. stock.adobe.com/frank peters
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fitch szacuje, że banki, aby spełnić nowy wymóg dotyczący finansowania długoterminowego (WFD) będą musiały pozyskać 30 mld zł nowego finansowania długoterminowego do końca 2026 r. - ocenia agencja w raporcie.

„Kwota ta wzrośnie do około 50 mld zł po wprowadzeniu zapowiadanego 2 proc. bufora antycyklicznego, również prawdopodobnie do końca 2026 roku. Ponadto banki będą musiały refinansować zapadające zadłużenie, aby pokryć swoje wymogi w zakresie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (MREL)” – napisano w raporcie.

Według Fitch dla banków z bardziej ograniczonym dostępem do rynków kapitałowych lub brakiem wsparcia od dominującego akcjonariusza, koszty spełnienia nowego wymogu mogą wpłynąć na ich zyski i samodzielne profile kredytowe.

W najlepszej sytuacji mBank i BNP Paribas Bank Polska

Fitch szacuje, że Bank Millennium będzie miał największe potrzeby finansowe związane z wypełnieniem wymogu WFD, a następnie ING Bank Śląski, PKO BP i Bank Pekao co odzwierciedla wysoki udział kredytów hipotecznych w bilansach tych banków.

Wpływ na Santander Bank Polska i Alior Bank jest mniejszy.

Według Fitch mBank i BNP Paribas Bank Polska nie stoją w obliczu nowych potrzeb finansowych, ponieważ ich wskaźnik WFD jest powyżej wymogu.

Komisja Nadzoru Finansowego w lipcu przyjęła Rekomendację WFD dotyczącą Wskaźnika Finansowania Długoterminowego. Nadzorca oczekuje, że od końca 2026 roku banki będą zobowiązane utrzymywać ten wskaźnik na poziomie co najmniej 40 proc.

W wyniku wejścia w życie Rekomendacji Wskaźnika Finansowania Długoterminowego (WFD) banki będą emitować listy zastawne bądź inne papiery dłużne.

Źródło: PAP BIZNES