Banki: Instytucja roku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

W roku 2009 na akcjach BPH można było zarobić ponad 100 proc.

Inwestor, który kupił akcje Banku BPH na pierwszej sesji w 2009 r. w cenie 38,6 zł, mógł w połowie grudnia osiągnąć ponad 111 proc zysku. Był to więc rekordowy rok dla wszystkich szczęśliwych posiadaczy akcji tej instytucji finansowej.

Marek Kwiatkowski

Rok 2009 rozpoczął się jednak fatalnie dla całego sektora bankowego. Kryzys w sektorze finansowym, połączony z niechęcią do inwestowania w akcje, negatywnie odbijał się na kursach większości spółek. Bardzo dużej przecenie nie oparły się również walory Banku BPH. Do marca 2009 r. akcje straciły na wartości blisko 50 proc. To oznacza, że jeżeli ktoś kupił je w kolejnych tygodniach, to mógł uzyskać jeszcze wyższą stopę zwrotu.

Po osiągnięciu tzw. dołka (najniższa wartość cenowa akcji w danym okresie) przez większość spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie od razu nastąpił dynamiczny wzrost kursów. Wyniki finansowe pierwszego półrocza dla sektora bankowego okazały się bardzo słabe. Strata netto Banku BPH w pierwszym kwartale wyniosła 33,8 mln zł, a w drugim aż 52,2 mln zł. Pomógł mu jednak plan połączenia z GE Money Bank.

Siła w jednym

O ewentualnym połączeniu dwóch banków rynek wiedział już dużo wcześniej. Jednak w lipcu 2009 r. doszło do pierwszych konkretów istotnych dla rynku kapitałowego. DRB Holdings BV, podmiot pośrednio dominujący dla GE Money Banku, ogłosił wezwanie do sprzedaży 9 791 714 akcji Banku BPH, dających 34,1 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, po 42 zł.

Kurs akcji w trakcie wakacji bardzo dynamicznie zaczął więc zyskiwać na wartości. Na początku jesieni doszło do przedłużenia wezwania na akcje i wyznaczenia nowej ceny. Tym razem DRB był gotów zapłacić już 56,50 zł. Dla inwestorów najwyraźniej i ta cena nie była wystarczająco atrakcyjna. A potem okazało się, że kurs Banku BPH poszybował powyżej 80 zł i nadal nie udało się skupić wszystkich akcji. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI